گروه علمی- پژوهشی زمین پویان
وبلاگ جمعی از فارغ التحصیلان زمین شناسی دانشگاه تهران (ورودی 86) 
قالب وبلاگ
سلام دوستان مدتی قبل مشغول مطالعه یه سری مقاله های مربوط به گرایش زمینشناسی مهندسی بودم فکر کردم شاید بد نباشه شماهم بعضی از اونها رو مطالعه کنید

مقدمه اي بر بررسي هاي ايمن سازي در سدهاي قوسي

زايتي
دانشكده ي مهندسي عمران، دانشگاه هيهاي، چين
مؤسسه فن آوري شاژو، چين

چکیده

سدهاي قوسي از انواع سدهاي با اضافه ظرفيت باربري بالا و خصيصه ي خود انطباقي و برتري نسبت ايمني به قيمت بهره مي برند. هر چه سد قوسي مرتفع تر و بزرگتر باشد، به همان نسبت شرايط زمين شناسي محل سد پيچيده تر بوده و ظرفيت مخزن نيز بزرگ تر خواهد بود. بنابراين، در صورت وقوع هر گونه خرابي در اين سدها، اقتصاد ملي متحمل زيان فراوان شده و زندگي و دارايي مردم در معرض خطر قرار خواهد گرفت. در نتيجه، خسارت بالاي ناشي از فروريزي سد نشان دهنده ي اهميت بالايي است كه بايد به ارزيابي و نظارت بر مسائل امنيتي سد اختصاص داده شود. درحال حاضر، مهمترين اهداف در بررسي هاي امنيتي در اين زمينه شامل، تئوري مقاومت، تئوري پايداري، تئوري قابليت اتكاء، تئوري صدمات شكستگي به همراه تحليل هاي شبيه سازي عددي، تست مدل ژئوهندسي، ارزيابي و تحليل بالعكس داده ها و غيره مي باشد. با اين وجود، اين اهداف، دور از اصول تئوريكال علمي و اقبال از سوي چرخه ي مهندسين سد مي باشد. اين مقاله درباره ي پيشرفت هاي صورت گرفته در زمينه ي سدهاي قوسي و زيان و خسارت ناشي از فروريزي اين سدها و خلاصه اي بر تئوري هاي اصلي موجود و اهداف ارزيابي هاي امنيتي سدهاي قوسي بوده و نقاط ضعف اين تئوري ها و اهداف را تحليل كرده و مشكلات موجود بر سر راه تحقيقات آينده را مورد اشاره قرار داده و نهايتاً به مسائل و موضوعات حياتي و نقاط مشكل ساز به عنوان ارزيابي هاي امنيتي سدهاي قوسي مي پردازد

 


ادامه مطلب
[ سه شنبه هجدهم بهمن ۱۳۹۰ ] [ 1:23 ] [ حلیمه زعیم حسین آبادی ] [ ]
سلام و روز بخیر.
يك مطالعه جديد نشان داد بر خلاف تصور دانشمندان عامل افزايش سطح متان در كره زمين طي 5000 سال گذشته، فعاليت‌هاي بشري نبوده بلكه الگوهاي چرخشي اين سياره خاكي در اين زمينه نقش اصلي را ايفا كرده‌اند. به گزارش ايسنا، دكتر جوي سينگا راير كارشناس و متخصص علوم محيط زيستي در دانشگاه بريستول آمريكا و دستيارانش در اين باره پيشنهاد داده‌اند كه تغييرات در مدار زمين و الگوهاي چرخشي آن به دور اين مدار نقش اصلي را در افزايش سطح گاز متان در جو زمين داشته و فعاليت‌هاي كشاورزي و دامپروري بشر تاثير چنداني در اين فرآيند نداشته‌اند.
  
   به گزارش شبكه خبري اي بي سي ساينس، اين كارشناسان با استفاده از مدل‌هاي رايانه‌اي براي تخمين شرايط جوي زمين در آينده، گذشته اين سياره را تا 130 هزار سال قبل رديابي كردند و سپس از اين اطلاعات براي محاسبه انواع فعاليت‌هاي كشاورزي و در نتيجه توليد متان در سرتا سر زمين استفاده كردند.
  
   اين كارشناسان مي‌گويند، مدل‌هاي رايانه‌اي نشان داد كه تالاب‌ها در نيمكره جنوبي بويژه در آمريكاي جنوبي منبع افزايش متان بوده‌اند و همچنين تغييراتي كه در سطح متان زمين طي 5000 سال گذشته رخ داده ارتباطي با فعاليت‌هاي بشري نداشته است.
  
   در حال حاضر موضوع مورد بحث دانشمندان جلوگيري از افزايش متان جوي است چون تشديد آن سبب تشديد گرماي جهاني مي‌شود و اين امر حيات را در زمين به خطر مي اندازد. اين يافته در مجله تخصصي نيچر به چاپ رسيده است.
منبع: پایگاه ملی داده های علوم زمین
[ شنبه سی ام بهمن ۱۳۸۹ ] [ 12:21 ] [ حلیمه زعیم حسین آبادی ] [ ]
همایش چشم انداز صنعت فولاد و معدن
«همایش چشم‌انداز صنعت فولاد و معدن روزهای 17 و 18 بهمن ماه در سالن همایش‌های صدا و سیما برگزار می شود.»
[ یکشنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 11:10 ] [ حلیمه زعیم حسین آبادی ] [ ]
با هزارتا معذرت بعدقرنها تاخیر سلاااااااااااااااااااااااااااااااااااام
دانشمندان می گویند آب شدن یخ های گرینلند می تواند یکی از بزرگترین عوامل بالا آمدن سطح آب دریاها در دهه های آینده باشد. میزان افزایش سطح آب دریاها در سال دو هزار و ده میلادی به حد بی سابقه ای رسید. به گزارش یونایتد پرس از نیویورک، پژوهشگران سیتی کالج City Collegeدر نیویورک این نتیجه را با بررسی تغییرات غیرطبیعی دمای سطح یخ های گرینلند، داده های ماهواره ای، ‌مشاهده های زمینی و الگوبرداری به دست آوردند. مارکو تدسکوMarco Tedesc‌، مدیر یکی از آزمایشگاه های دست اندر کار در این پروژه تحقیقاتی گفت quotation mark آب شدن یخ های گرینلند در فصل گذشته بسیار استثنایی بود به گونه ای که در برخی مناطق مدت زمان آب شدن یخ ها پنجاه روز بیشتر از متوسط آن مناطق بود. quotation mark آب شدن یخ ها در سال دو هزار و ده میلادی از اواخر آوریل شروع شد و تا اواسط سپتامبر ادامه داشت. وی گفت quotation mark دمای هوای زمین در تابستان سال دو هزار و ده میلادی حدود پنج درجه فارنهایت بیش از میانگین دمای آن بود و میزان بارش برف نیز کاهش یافت. quotation mark ‌ مارکو تدسکو گفت quotation mark یخ های گرینلند زودتر از حد معمول شروع به آب شدن کرد و آب شدن آنها نیز بیشتر از حد معمول ادامه داشت. همین مسئله به افزایش بی سابقه سطح آب دریاها کمک کرده است. quotation mark ‌ یخ های گرینلند تیره رنگ تر از برف است و بیش از برف نور خورشید را جذب می کند.
   منبع: پایگاه ملی داده های علوم زمین

[ یکشنبه هفدهم بهمن ۱۳۸۹ ] [ 11:5 ] [ حلیمه زعیم حسین آبادی ] [ ]

سلام

 بي مقدمه

اصل مطلب: گفته بودم در مورد زمين شناسي زيست محيطي مطالعه مي كنم. يادتون مياد؟! اينم ادامه همون اما اين بار با سرفصل زلزله.

تا اونجايي كه مي دونم درمورد امواج زلزله توي همين وبلاگ نوشته شده است، درمورد رابطه زلزله ها با گسل ها و تكتونيك صفحه اي هم همين طور( فقط كافيه به آرشيو سري بزنيد) 

 


ادامه مطلب
[ شنبه یکم اسفند ۱۳۸۸ ] [ 12:15 ] [ حلیمه زعیم حسین آبادی ] [ ]

سلام به دوستاي گلي كه اين روزها خستگي دادن امتاحانا رو به در مي كنند.

سلام به اونايي هم كه خودشونو براي كنكور بهمن ماه آماده مي كنند( البته به احتمال زياد اين مطلب رو بعد از كنكور مي بينند چون فكر مي كنم فعلا وقت نشستن جلوي كامپيوتر و گشتن توي سايت ها و وبلاگ هاي مختلف رو ندارند.)

ترم گذشته درسي باعنوان زمين شناسي محيط زيست داشتم كه هرچند نمره خوبي نگرفتم اما علاقه مند بودم تا بيش تر با اين زمينه علمي نسبتا جديد آشنا بشم پس اين روزها در اين مورد هم مطالعه مي كنم و تصميم گرفتم تا خلاصه مطالعاتم رو براي ديگران سطر كنم تا به جمع علاقه مندان افزوده و از نيازعلاقه مندان هرچند به ميزان كم كاسته شود.

ابتدا بدانيم زمين شناسي زيست محيطي چيه؟ استفاده از زمين شناسي ( يا بررسي زمين شناسانه) درجهت حل خطرات محيطي، كاهش تخريب محيط ودرعين حال افزايش بهره وري انسان است.


ادامه مطلب
[ سه شنبه بیستم بهمن ۱۳۸۸ ] [ 9:13 ] [ حلیمه زعیم حسین آبادی ] [ ]

سلام می دونید دیروزچه اتفاقی افتاد؟ داشتم وسایل زمین شناسی ساختمانی رو جمع و جور می کردم که چشمم به کتابی افتاد که عید نوروز سال گذشته خریده بودم. این کتاب در مورد ویژگی های یک روستای تاریخی در دل کوه های کرمانه.

روستای تاریخی میمند در 36کیلومتری شمال شرقی شهربابک در عرض 30 درجه و 13 دقیقه و طول 55 درجه و 25 دقیقه قرار دارد. ارتفاع آن از سطح دریا 2240 متر و وسعت آن 420 کیلومتر مربع است.

ميمند از شمال به شهرستان رفسنجان و از جنوب شرقی به شهرستان سیرجان محدود می شود.اینمنطقه از قدیم الایام جزو مناطق معدنی ایران بوده است. تاریخ اکتشافات و عملیات استخراج در آن به خصوص در مورد معادن مس به 6000 سال می رسد.

اما آنچه موجب شد در مورد میمند براتون بنویسم همین موضوع و موقعیت کوه های این منطقه بود:

کوه های این منطقه که دنباله کوه های مرکزی ایران و ادامه شیرکوه یزد هستند، اغلب در امتداد شمال غربی و جنوب شرقی قرار دارند. بلندترین قله آن " تیرکوه" با ارتفاع  3300متر از سطح دریا، در شمال میمند واقع است. " گرد کوه" در شمال غربی میمند واقع شده و ارتفاع آن 2950 متر است. کوه لاخورین با ارتفاع 2610 متر به طرف غرب کشیده شده است. دیگر کوه های اطراف میمند عبارتند از: پشت کوه با 2664 متر ارتفاع و کوه پاقلعه با 2766 متر ارتفاع که در سمت شرق روستا قرار دارد. کوه های مذکور، دره میمند را به صورت تشتکی در آورده اند. جنس اغلب این کوه ها از توف و سنگ های آتشفشانی بوده و دارای رسوبات و سنگ های آذرین می باشند که به وسیله جریان رودخانه ها از ارتفاعات شسته شده و سنگ های رسوبی و آهکی در هم آمیخته و کلو مرادی (کهریز) و کلومیمند درامتداد لاخیس را به وجود آورده اند. این مواد از سنگ نرم تر وقابل نفوذ تراز خاک معمولی مقاوم ترمی باشند. ذرات آن ها ریز و به هم پیوسته اند.

براساس نتایج حاصل از مطالعات توپوگرافی، نمونه سنگ این منطقه از نوع آندزیت است. با توجه به این که کانی های اصلی قابل مشاهده درسنگ، شامل پلاژیوکلاز و آمفیبول هستند، نام سنگ آمفیبول آندزیت خوانده می شود. کانی های فرعی ان نیز شامل دانه های اوپک می باشند. زمینه این بافت شیشه ای و شامل دانه های بسیار ظریف و ریز فلدسپات ( پلازیوکلاز) و دانه های بسیار ریزو پراکنده آمفیبول است. بنابراین، بافت سنگ پورفیریتیک با زمینه شیشه ای می باشد. آندزیت ها سنگ هایی هستند که به صورت گدازه های آتشفشانی و گاهی به صورت سنگ های نفوذی کم عمق مانند دایک و سیل دیده می شوند. کوه شهسوار کوهی در شمال کوه خورین است.هم چنین، در لاش کورگوئیه صخره ای است با شیارهای مواج افقی زیبا، که به طاق عروسک معروف است. دره ای در اطراف میمند وجود دارد که " لای بازنگر" نام دارد.

   منبع: میمند شاهکار جاودان / کبری ابراهیمی – مرکز کرمان شناسی

[ شنبه بیست و پنجم مهر ۱۳۸۸ ] [ 15:45 ] [ حلیمه زعیم حسین آبادی ] [ ]
سلام هم به شما دوستای خوبمون که بهمون سری میزنید و از احوالات این وبلاگ خبری میگیرید و هم به پائیر رنگارنگ .این بار میخوام یک ترجمه دیگه براتون بگذارم؛ امیدوارم مورد استفادتون قرار بگیره و براتون جالب باشه .

بریم سراغ ترجمه که از هر سخنی خوشتر است!!!

خلیج فارس در بخش جنوبی ایران بدون شک یکی از استراتژیک ترین مناطق در خاور میانه است. نگهداری، توسعه و خوش بین بودن در مورد امکانات ساحل و دور از ساحل  و گیاهان، با توجه به مناطق آزاد باندگانی، دکل های نفت کش، بندر گاه های تجاری فعال، جریان انتقال انرژی در منطقه به عنوان چاه به منظور اهداف نظامی، شرایط زمین شناختی کم عمق خلیج فارس باید به قدر کافی بررسی شود. جهت اجرای اهداف نامبرده در بالا و تحقیقات زمین شناختی عمیق، مرکز تحقیق زمین شناسی عمیق خلیج فارس به وسیله دپارتمان زمین شناسی عمیق جی-اس-آی در بندر عباس پایه گذاری شد.

تحقیقات اساسا پیروی موضوعات به دست آوردن پارامترهای فیزیکوشیمیایی آب و رسوبات (نمونه های مغزه) در حوضه رسوبی درونی مرزهای ایرانی خلیج فارس تمرکز خواهد کرد: رسوب شناسی، ژئوشیمی رسوبی، هیدروژئوشیمی، اقلیم شناسی دیرینه، اکولوژی دیرینه و جغرافیای دیرینه.

این تحقیقات پیش رونده در خطوط ساحلی و بخش کم عمق خلیج فارس به وسیله امتیاز یک چاه 55 متری مجهز شده به کشتی و 3 گروه تحقیقاتی عمیق دریا اجرا می شود. دانه سنجی، آهک سنجی، کانی شناسی (ایکس-آر-دی)، آنالیزهای عناصر اصلی، فرعی و نادر خاکی(آی-سی-پی)، اس-ای-ام، پرتونگاری مغزه، ریخت سنجی، مورفوسکوپی، سن یابی، آنالیز ایزوتوپ های پرتوزای کربن و اکسیژن مهم ترین آنالیزهای اجرایی روی رسوبات هستند، بنابراین؛ آنالیز عناصر اصلی، فرعی و نادر خاکی (آی-سی-پی) هم چنین به بیرون و روی نمونه های آب انتقال یافته اند.

مرکز به یک کشتی تحقیقی فایبر گلس 15 متری مجهز می شود که به وسیله وسایل زمین فیزیکی خاصی تهیه شده است تا مطابق با نقشه برداری ها در خلیج فارس شامل روش لرزه ای کم عمق، مغناطیس سنجی عمیق و تصویر کردن بستر دریا و طبقه بندی در داده های متنوع لایه ها، اجرا کند.

در نتیجه، نیم رخ گیر، طبقه بندی بستر دریا (کیو-تی-سی) مغناطیس سنج عمیق و ساید اسکن سونار به کار گرفته شد تا پایگاه داده زمین فیزیکی خلیج فارس تاسیس شود.

با توجه به قابلیت امواج صوتی، میکروساختارهای رسوبی کم عمق و آشفتگی آن ها می توانست به طور کامل بررسی شود. از این گذشته، بررسی روی نوع کف دریا، توپوگرافی و رژیم رسوبی می تواند با گرفتن مطالعات آماری سودمند امواج انعکاسی عمق یاب پژواکی به عنوان چاه به منظور تصویر کردن ساید اسکن سونار به ترتیب به دست آید. این نتایج برای استخراج کانی ها، تشخیص آلودگی های فلزات سنگین، مشکلات محیطی و خطرات دریایی، اقلیم شناسی دیرینه و اهداف امنیتی و سیاسی طراحی خواهد شد.

                                                                                             منبع:مجله معدن و علوم زمین

 در صورت تمایل به مشاهده متن انگلیسی بر روی ادامه مطلب کلیک کنید.


ادامه مطلب
[ چهارشنبه هشتم مهر ۱۳۸۸ ] [ 11:36 ] [ حلیمه زعیم حسین آبادی ] [ ]

سلام دوستای خوبم!!! طبق معمول میام اما دیربه دیر.تابستون چه طوره؟ خوش میگذره؟ تعطیلات، گرما، روزهای کنار خانواده؟ از گپ های خودمونی که بگذریم؛ رسیدم به یه متن خوب برای دوستان زمین شناسی اقتصادی و دوستان خوبمون در حیطه صنعت و مهندسی.

می خوام یه چیزهایی در مورد پلاتین بهتون بگم.

پلاتین(Pt) عنصری است با وزن اتمی07/197، وزن مخصوص45/21 گرم بر سانتی متر مکعب، سختی 5/3 در مقیاس موس، قابل انعطاف، شکل پذیر، قیمتی، مقاوم در برابر خوردگی، با نقطه جوش3827و نقطه ذوب 1772 درجه سانتی گراد. پلاتین فلزانتقالی خاکستری مایل به سفید وهادی جریان الکتریسیته و سنگین بوده ودر برخی از معادن مس و نیکل یافت می شود.  

این فلز معمولا به صورت خالص ویا در سنگ معدن اسپریلیت (آرسنید پلاتین PtAs2) که بزرگترین منبع این فلزاست یافت می شود.آلیاژ طبیعی پلاتین و ایریدیوم، پلاتینیریدیوم نام دارد که در کوپریت معدنی( سولفید پلاتین PtS) یافت می شود. پلاتین ازنظراقتصادی به عنوان محصول جانبی فرآوری سنگ معدن نیکل تولید می شود. حجم عظیم سنگ معدن فرآوری شده نیکل، نشانگراین است که حجم پلاتین تنها 2 در میلیون از این سنگ معدن می باشد.از خصوصیات قابل توجه آن میتوان به ویژگی کاتالیزوری آن و دوام بالاو خاصیت ضد تیرگی اشاره کرد. پلاتین در مجاورت با هوا در هیچ درجه ای اکسید نمی شود، اما توسط سیانیدها، هالوژن ها، گوگرد و بازهای قوی خورده می شود.این فلز در اسید هیدروکلریک و اسیدنیتریک حل نمی شود، ولی به راحتی در محلول تیزاب سلطانی حل می شود( اسیدکلروپلاتینیک را به وجود می آورد).

واما کاربردها: پلاتینیوم به طور گسترده در جواهرسازی، ساخت انواع سیم و درساخت بوته آزمایشگاهی،درصنایع شیمیایی، برای ساخت کوره های الکتریکی دمای بالا و تولید اسیدسولفوریک استفاده می شود. پلاتینیوم اغلب به صورت کاتالیزورهای شیمیایی نیز استفاده می شود. این فلز می تواند مقادیر زیادی از گاز هیدروژن راجذب کندو زمانی کهگرم شده مقداری از آن را آزاد کند و سپس در یک محیط ذخیره شده و برای استفاده به عنوان سوخت وسایل نقلیه استفاده شود. کاتالیزورهای پلاتین در پالایشگاه نفت خام باعث تولید گازوئیل با اکتان بالا و مواد مرکب آروماتیک مورد نیاز در صنعت پتروشیمی می شود.

 • از پلاتین خوب جداشده به عنوان کاتالیزور استفاده می شود. برای مثال در مبدل های کاتالیزوری خودروها و فرایندهای صنعتی مختلف استفاده می شود.
 • صنایع شیمیایی از مقدار قابل توجهی از پلاتین یا آلیاژ پلاتین _ رادیوم به عنوان کاتالیزور و به شکل توری ریزبافت برای کاتالیز کردن اکسیداسیون آمونیاک  برای تهیه اکسیدنیتریک که ماده خام برای کودها و مواد منفجره می باشد و اسیدنیتریک استفاده می کنند.
 • پلاتین های کاتالیزوری در تصفیه نفت خام و بهسازی فرایند تولید بنزین اکتان بالا و همچنین ترکیبات معطر در صنعت پتروشیمی کاربرد دارند.
 • ضریب انبساط این فلز برابر با شیشه های سیلیکاتی بوده و در ساخت الکترودهای آب بندی شده در سیستم های شیشه ای کاربرد دارد.
 • آلیاژ پلاتین و کبالت، خاصیت مغناطیسی عالی دارد. آلیاژی که از 76% پلاتین و 23% کبالت تشکیل شده باشد، از نظر مغناطیسی بسیار قوی می باشد.
 • آلیاژ10/90پلاتین/اوسمیوم برای ساخت دستگاه تنظیم کننده ضربان قلب، دریچه های جایگزین و سایر کاشه های جراحی استفاده می شود.
 • این فلز در پوشش کلاهک های دماغه موشک ها و نازل سوخت موتور جت و دیگر وسایلی که می بایست با ضریب اطمینان بالایی درحرارت های بالا و در تناوب های زمان طولانی کار کنند،کاربرد دارد.
 • سیم های پلاتینی، وقتی در معرض متیل الکل قرار می گیرند، با رنگ قرمز تیره می درخشند، درست همانند کاتالیزوری که الکل را بقه فرمالدئید تبدیل می کند. این پدیده به صورت تجاری در ساخت فندک سیگار و دست گرم کن ها استفاده می شود.
 • PtCl2(NH)2 ، دارویی است که در درمان انواع خاصی از سرطان ها که شامل سرطان خون می شود، کاربرد دارد.                                                        

                                                                            سالم ، تلاشگر و پیروز باشید.

 

[ یکشنبه هجدهم مرداد ۱۳۸۸ ] [ 10:14 ] [ حلیمه زعیم حسین آبادی ] [ ]


نقشه ی 1/5000000 پراکندگی سنگهای آذرین ایران

تهییه شده در مرکز ژئومتیکس

برای دریافت فایل PDF اینجا کلیک کنید.

منبع : سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور

[ سه شنبه ششم اسفند ۱۳۸۷ ] [ 13:5 ] [ ] [ ]

این هم از اولین ترجمه:

نزول درزیردریا، اعماق سرد وتاریک اقیانوس ، 800 متری زیرسطح طلس، جایی بالای یشته های پوشیده شده با پشتواره های مرجانی بزرگ را تصورکنید.

فرو مینیس(Furu Mienis) توسعه توده های کربناته ای که توسط مرجان های آب سرد اقیانوس اطلس در عمق 600 تا 1000متری برجسته شدند را مطالعه کرد. این پشتواره ها را درطول شیب قاره ای، ازمراکش تا نروژ، روی پشته های میان اقیانوسی و روی شیب قاره ای غربی، درطول ساحل شرقی کانادا و ایالات متحده، می توان یافت.

مینیس هم چنین مناطق غرب ایزلند را درطول کناره های Rockall Trough مطالعه کرد؛ وی درتحقیقاتش عوامل محیطی مثل: درجه حرارت (دما)، سرعت وجهت جریان امواج دریا را برای اندازه گیری و تعیین رشد مرجان های آب سرد و توده های کربناته آنالیز نمود.

مرجان های آب سرد اساسا دربالای توده های کربناته درمناطقی که میزان جریان بالا و امواج درونی قوی است، یافت شد. این امواج توسط جریان های کشندی ایجاد ومنجربه افزایش تلاطم محلی شدند و در نتیجه آب در راستای عمودی به شدت مخلوط شد و نتیجه آن تشکیل یک نوع گذرگاه بین منطقه روشن درسطح دریا و طبقه تاریک 380 متری بالای توده های یافت شده درعمق دریا بود. این موضوع اجازه می داد تا مرجان های آب سرد از جلبک ها و پلانکتون های جانوری که در لایه های بالاتردریا زندگی می کردند تغذیه نمایند. لوفلیا پرتوسا (Lophelia pertusa) و مادرپورااکولیتا (Madrepora oculata) مهمترین گونه های مرجان هستند که درشیب های قاره ای اروپا یافت شد.

تحقیق درمورد چگونگی تشکیل توده های کربناته توسط مغزه پیستونی که کشتی تحقیقاتی ´pelagia ´ از 4.5 متری بالای رسوبات تهیه کرده و فرستاده بود؛ انجام شد. این مغزه ها جهت آنالیزبه قطعات نازک بریده شد؛ لایه های عمیق تر، رسوبات قدیمی تر. نمونه های مطالعه شده حداکثر 200000 ساله بودند و همچنین در این نمونه ها وقفه های بزرگی یافت شد که ممکن است درنتیجه تغییردرجریانات کشندی ایجاد شده باشند. توده های کربناته درجهت قوی ترین جریان توسعه یافته اند وازخرده های کربناته وقطعات رسوب گیرافتاده  دربین شاخه های مرجانی حاصل شده اند. بنابراین پشتواره های مرجانی درنتیجه کمبود گازطبیعی دربستر دریا توسعه نیافته اند.

تغییرآب وهوایی تاثیرچشمگیری دررشد مرجان ها و توسعه توده های کربناته اعمال کرد. برای مثال: رشد مرجان ها طی دوران یخبندان متوقف شد. البته امروزه نیزگرمای جهانی و اسیدی شدن اقیانوس ها نوعی تهدید است. ارگانیسم ها تحت تاثیرافزایش کربنات آب دریا کم هستند. این موضوع علاوه بر مرجان ها در مورد برخی گونه های جلبک که منبع غذایی برای مرجان ها هستند نیزصادق است. هم چنین سایرفعالیت ها درکف دریا میتواند موجب آسیب رسیدن به پشتواره های مرجانی شود، صنایع برون ساحلی و صید ماهی های کف توسط تور از آن جمله اند.                              با تلخیص و ترجمه ازسایت  Science Daily

 

[ یکشنبه بیستم بهمن ۱۳۸۷ ] [ 10:8 ] [ حلیمه زعیم حسین آبادی ] [ ]

ژئوتکنيک

Geotechnics = ژئوتکنيک دانش پويايى است که محيط مکانيکى زمين شناسى وعملکرد آن را به مهندسان مى شناساند .مهندسى ژئوتکنيک شاخه اى از مهندسى عمران مى باشد که هدف آن مطالعه مصالح طبيعى موجود در لايه سطحى زمين است.

بطور کلى اين علم شامل کاربرد مفاهيم مکانيک خاک ومکانيک سنگ در مسائل طرح پى مى باشد.مکانيک خاک شاخه اى از علوم مهندسى است که به مطالعه مشخصات فيزيکى ورفتار توده خاک تحت بارهاى وارده مى پردازد .مهندسى پى (فونداسيون) کاربرد اصول مکانيک خاک در مسائل علمى است .

ژئوتکنيک مطالعه رفتار مهندسى سنگها وخاک ها در محل اجراى طرح هاى عمرانى وارائه راه حل هاى مناسب جهت بهسازى شرايط زمين است.فرق ژئوتکنيک با ژئومکانيک اين است که در ژئوتکنيک رفتار مهندسى سنگها وخاکها در محل اجراى طرح مطالعه مى شود وراه حل ارائه مى گردد اما در ژئومکانيک اين رفتار در آزمايشگاه مورد مطالعه قرار مى گيرد.

مهندسی ژئوتکنیک یکی از شاخه‌های مهندسی عمران است که سالیان اخیر در پی رشد روزافزون تاسیسات حیاتی و صنایع بزرگ از یک سو و خسارات وارده بر مناطق زلزله خیز از سوی دیگر، موجب شده تا این رشته از دیدگاه بررسی تاثیر رفتار لرزه‌ای خاک بر مستحدثات بسیار مورد توجه قرار گیرد. زیرا، طراحی لرزه‌ای یا مقاوم سازی سازه‌ها با ملحوظ نمودن ابعاد ژئوتکنیکی آن امری اجتناب ناپذیر است.

داده هاى ژئوتکنيکى، آن دسته اطلاعات مربوط به زمين هستند که در برنامه ريزى، اکتشاف طراحى، ساخت و بهره بردارى از سازه هاى مهندسى و پروژه هاى عمرانى و معدنى به کار رفته و ايمنى و کارايى موثر آنها را تضمين مى کنند. اين اطلاعات دامنه گسترده اى از داده ها را،در زمينه هاى مکانيک خاک، مکانيک سنگ، منابع آب، لرزه خيزى،مهندسى عمران و زمين شناسى مهندسى و زيست محيطى، شامل مى شوند. داده هاى ژئوتکنيکى هر پروژه عمرانى يا معدنى در طى مراحلى چند و به توسط روشهاى مختلف اکتشاف سطحى و زير سطحى، توليد مى شوند. اين داده ها ممکن است به صورت خام بوده و يا داده هايى باشند که مورد تعبير و تفسير قرار گرفته اند.


منبع : سازمان زمین شناسی کشور

[ پنجشنبه دوازدهم دی ۱۳۸۷ ] [ 20:54 ] [ ] [ ]
ارائه ی نمونه ای جدید از شکل اولیه سیاره ی زمین

نمونه ای جدید از شکل اولیه سیاره زمین نشان می دهد که این سیاره در حدود 2.5 بیلیون سال پیش به صورت کامل در زیر آب قرار داشته است. به گزارش خبرگزاری مهر، محاسبات محققان دانشگاه سیدنی استرالیا نشان می دهد که زمین تا 2.5 بیلیون سال پیش جهانی از آب بوده و تنها 2 الی 3 درصد از آن را خشکی تشکیل می داده است.
  
   امروزه تنها 28 درصد از سطح زمین بالاتر از سطح دریا قرار دارد و نسبت دقیق میزان سطح خشکی و آب در طول حیات این سیاره هنوز مشخص نشده است اما توافق عمومی بر این امر استوار است که میزان پوسته قاره ای با گذشت زمان افزایش یافته است.
  
   فرضیه محققان بر آن است که طی آن دوره زمانی جبه زمین به دلیل وجود میزان وسیعی از عوامل رادیو اکتیو به نسبت امروز 200 درجه سیلسیوس داغتر بوده است که این پدیده منجر به داغتر شدن و ضخیم تر شدن پوسته زمین در اعماق آب دریاها و در نتیجه کم عمق شدن دریاها شده است.
  
   در واقع جبه داغ زمین باعث گسترش پوسته های قاره ای از قسمتهای جانبی شده و آن را به نسبت امروز مسطح تر کرده است. سپس با سرد شدن جبه زمین و عمیق شدن اقیانوسها، سطح زمین به تدریج آشکار شده و پوسته های قاره ای با اشکالی متفاوت شکل گرفته اند.
  
   به گفته محققان طی این دوره اکسیژن تولید شده توسط باکتری های فتوسنتز کننده به سرعت و در واکنش با تجزیه ساختارهای زیستی موجود در اقیانوسها مورد استفاده قرار می گرفته و به همین دلیل سطح اکسیژن طی این دوره از تاریخ زمین کاهش یافته است.
  
   سپس با ایجاد فرسایش در لایه های زمین، ذرات فرسوده شده به صورت رسوبی به آب اقیانوسها وارد شده و با پوشش دادن مواد زیستی از فرایند واکنش آنها با اکسیژن جلوگیری کرده و به تدریج سطح اکسیژن در زمین را افزایش داده اند.
  
   بر اساس گزارش نیوساینتیست، این پدیده می تواند عاملی برای به وجود آمدن ارگانیزم های تنفسی بر سطح زمین باشد. از دیگر آثار حضور رسوبات فرسایشی در آب دریاها، حاصلخیزی اقیانوسها با استفاده از فسفر- یکی از اساسی ترین مواد غذایی دریایی- و شکل گیری سواحل کم عمق و در پی آن متولد شدن جانداران فتوسنتز کننده بوده است.

منبع : پایگاه داده های علوم زمین کشور

[ پنجشنبه دوازدهم دی ۱۳۸۷ ] [ 20:48 ] [ ] [ ]

عصر خوب زمین شناس بودن !

 شرح کامل ماجرای دستمزدهای بی سابقه شرکتهای نفتی و معدنی به کارشناسان زمین شناس

 نرخ رشد قیمت محصولاتی که واسطه استخدام زمین شناسان در شرکتهای اکتشافی است ،اکنون در بالاترین سطح خود قرار گرفته است.قیمت نفت به 100دلار در هر بشکه رسیده است و هر اونس طلا 1000 دلار بها دارد.بعلاوه قیمت سایر سوختهای مهم و فلزات نیز همچون گذشته در سطح بالایی قرار گرفته است و در واقع اکنون فرصت خوبی برای زمین شناسان مهیا شده است تا در این عرصه ها به فعالیت بپردازند. در این عرصه ها حقوقهای خوب و جالب توجهی برای زمین شناسان در نظر گرفته شده است.

زمین شناسان چه درآمدی دارند؟حقوقها در زمینه زمین شناسی بسیار متنوع است.در زمانی که قیمت سوخت و فلزات افزایش دارند،شرکتهای نفتی و مواد معدنی به سرعت با استخدام کارشناسان زمین شناس مجرب موجبات درآمدزایی بالا را فراهم  می کنند. برای رسیدن به این منظور این شرکتها پیشنهاد حقوقهای بی سابقه ای به زمین شناسان می دهند.

نمودار زیر میانگین حقوق شروع به کار زمین شناسان نفت را برای کارشناسان از صفر تا دو سال تجربه نشان می دهد.این نمودار به خوبی نشان می دهد که شرکتهای نفتی درآینده نزدیک حقوقهای بسیار دلپذیری به زمین شناسان جوان خواهند داد.این روند برای چندین سال ادامه دارد.این کارشناسان جوان به طور میانگین 83000دلار به دست خواهند آورد.

 مشابه حقوقها در بخش مواد معدنی نیز به کارشناسان جوان پرداخت می شود. کارشناسان تازه استخدام شده این حقوقها را با ترکیبی از مدارک تحصیلی لیسانس،فوق لیسانس و دکترا  دریافت می کنند.تعداد زیادی از کارشناسان زمین شناس در بخشهای دولتی مشغول به کارند.این بخشها تمایل به پرداخت حقوقهایی با 10 تا 40درصد کاهش نسبت به بخش خصوصی دارند چراکه داد و ستدهای بخش خصوصی را ندارند.به هرحال استخدام در این بخشها معمولا نسبت به بهای کالای تولیدی ثبات بیشتری دارد.در بخش صنعت منابع معدنی ، افت بارز قیمت محصولات تولیدی می تواند موجب کم کاری کارشناسان زبده این بخش در سطح جهان شود.

آیا مردم  برای زمین شناس شدن و کسب درآمدهای بالا هجوم می آورند؟برای بدست آوردن یک شغل زمین شناسی ، یک فرد باید حداقل لیسانس زمین شناسی داشته باشد و دارندگان مدرک فوق لیسانس رقابت تنگاتنگی برای کسب درآمدهای بیشتر دارند.اما در ثبت نام و انتخاب رشته دانشگاه شواهدی از هجوم  دیپلمه ها برای رشته زمین شناسی دیده نشده است.در ده سال گذشته تعداد افراد حاضر در دوره های لیسانس وفوق لیسانس زمین شناسی نزدیک به ثابت بوده است.جریان حرکتی فارغ التحصیلان جدید هنوز در مسیری نیست که نیازی به زمین شناسان جدید دیده شود.

آیا پرداخت حقوقهای زیاد به زمین شناسان ادامه خواهد داشت؟پیش بینی آینده بسیار سخت است.نیاز به زمین شناسان نفت و منابع معدنی به خاطر قیمت محصولات آنها ادامه خواد داشت.منطق پیشنهاد می کند که یافتن این منابع محدود سخت تر شده و با افزایش جمعیت ،بهای نفت  و مواد معدنی افزایش خواهد یافت. به هرحال در خلال سالهای 1986 تا 1993 به دلیل کاهش قیمت نفت ،در صنعت نفت با کاهش رونق اشتغال مواجه بودیم.شغلهای زمین شناسان اقتصادی بوسیله  مقررات و پرداختهای دولتی هدایت می شوند. قوه مقننه با هدایت قیمت محصولات ،استخدام زمین شناسان  اقتصادی را کنترل می کند.استخدام در این بخشها طی چند دهه گذشته به طور ثابت افزایش داشته است.

آیا باید به دنبال مدرک تحصیلی زمین شناسی باشیم؟پیشنهاد استاندارد در انتخاب شغل که می گوید شما به جای اینکه  دنبال پول زیاد باشید، عاشق کارتان باشید ،در اینجا خیلی به درد می خورد.شرایط اقتصادی با زمان تغییر می کند و نیاز کاری به زمین شناسان چرخشی خواهد بود.ما باید انتظار زمانی را داشته باشیم که شغلها بسیار سخت به دست می آیند.بنابراین،اگر شما به دنبال پول در پی زمین شناسی آمده اید،در آینده ناامید خواهید شد.به هر حال اگر شما به خاطر علاقه به این رشته آمده اید،شما همیشه شانس کسب شغل دلخواه را دارید.

منابع : Geology.com و http://panageo.ir/

[ چهارشنبه بیستم آذر ۱۳۸۷ ] [ 8:11 ] [ ] [ ]

همایش تخصصی ژئوپارک جهانی قشم – مدیریت و برنامه‌ریزی 22 تا 25 آذرماه برگزار می‌شود

همایش تخصصی ژئوپارک جهانی قشم- مدیریت و برنامه‌ریزی، 22 تا 25 آذرماه با حضور کارشناسان ملی و بین‌المللی برگزار می‌شود. به گزارش ایسکانیوز، ژئوپارک جهانی جزیره قشم با تلاش مدیریت محیط زیست سازمان منطقه آزاد قشم در سال 2006 توسط سازمان یونسکو به ثبت شبکه بین‌المللی ژئوپارک‌های دنیا رسید. سال گذشته نیز همایشی برای معرفی ژئوپارک قشم و ارائه مقالات مربوطه برگزار شد. امسال با حضور کارشناسان بین‌المللی از کشورهای آلمان و مالزی همایشی با هدف ارتقاء همکاری‌های بین‌المللی در زمینه تجارب، دانش و افزایش همکاری‌های ملی در آذر ماه 1387 در جزیره قشم برگزار می‌شود.
   ژئوپارک جزیره قشم با وسعت حدود 30 هزار هکتار تنها ژئوپارک منطقه خاورمیانه است. این ژئوپارک از نظر دارا بودن پدیده‌های زمین شناسی، بوم شناسی و حیات وحش از ارزش ویژه‌ای برخوردار است. از ویژگی‌های بسیار مهم این محدوده وجود بزرگترین غار نمکی جهان با حدود 6800 متر است که در سال‌های اخیر با تلاش گروهی از غارنوردان ملی و بین‌المللی کشف شده است.
   امروزه در سراسر جهان تلاش بر آن است که از پتانسیل‌های موجود در طبیعت با تکیه بر روش‌های توسعه پایدار جهت ارتقاء معیشت جامعه بومی استفاده شود، به طوری که با برنامه‌ریزی‌های صحیح و با روشی که حداقل آسیب به طبیعت و فرهنگ جامعه میزبان وارد شود، پدیده‌های طبیعی مانند ژئوپارک برای استفاده صحیح اکوتوریست‌ها مورد بهره‌برداری‌های پایدار اکوتوریستی قرار گیرد.
  
   برنامه‌ریزان و مجریان همایش تخصصی ژئوپارک جهانی قشم در تلاشند تا با بهره‌گیری از تجارب بین‌المللی با حضور کارشناسان خبره بین‌المللی و ملی به این مهم دست یابند.

 منبع : پایگاه داده های علوم زمین کشور

[ چهارشنبه سیزدهم آذر ۱۳۸۷ ] [ 14:51 ] [ ] [ ]

                           مقیاس ها و کاربردهایشان 

مطالعات علوم زمين , با توجه به هدف ممكن است در مقياس هاي گوناگون باشد. در علوم زمين مقياس دلالت بر اندازه يك عارضه بر روي كاغذ تقسيم بر اندازه همان عارضه بر روي زمين دارد. در حال حاضر مقياس هاي استانداردي كه در جهان بكار مي رود عبارتند از مقياس جهاني , 1:1000000 , 1:500000 , 1:250000 , 1:100000 , 1:50000 و بزرگتر مي باشد.
دليل استفاده از اين اعداد بعنوان مقياس استاندارد , مقياس عكس هاي هوايي است كه بعنوان پايه نقشه ها, برداشت گرديده است. البته كشورهايي كه نقشه هاي پوشش سراسري خود را در مقياس هاي بزرگ به اتمام رسانده اقدام به تعريف مقياس جديد نموده تا نقشه هايي با دقت بيشتر تهيه نمايند.  داده هاي علوم زمين بر حسب مقياس ممكن است يكي از انواع زير باشد كه با كليك روي آنها مي توان به اطلاعات موضوعي و يا ناحيه اي همان مقياس دست يافت:

    مقياس 1:5000000

   نقشه هايي كه با دقت 1:5،000،000 تهيه شده است پوششي در سطح ايران و گاهي خاورميانه را در بر مي گيرد.

    مقياس 1:1000000

   در اين مقياس كليه اطلاعات در پوششي که سطح كشور را در برمي گيرد، نمايش داده مي شود. بديهي است كه در اين مقياس اطلاعات با جزئيات کمتري نمايش داده خواهد شد.

    مقياس 1:250000

   در اين نوع نقشه اطلاعات جامعي از ويژگي هاي زمين شناسي و ساختاري يك منطقه ارائه مي گردد هر نقشه 1:250000 بين 1 درجه عرض و 5/1 درجه طول جغرافيايي قرار دارد كه وسعتي حدود 15000 كيلومتر مربع را پوشش مي دهد. سطح كشور با 121 برگ نقشه 1:250000 پوشيده مي شود كه در حال حاضرپوشش كاملي از نقشه هاي اين مقياس توسط سازمان زمين شناسي تهيه شده است البته منطقه زاگرس توسط شركت ملي نفت ايران تهيه گريده است. هر نقشه شامل يك گزارش توصيفي است كه بعضاً فارسي يا انگليسي تهيه شده است.

    مقياس 1:100000

   نقشه هاي زمين شناسي 1:100000 , به عنوان يك منبع اطلاعاتي پايه , در نواحي ويژه اي تهيه مي شود كه شرايط لازم براي تمركز و انباشت ذخاير معدني فلزي و غير فلزي فراهم بوده است. گاهي نيز اين نقشه ها در راستاي اهداف مهندسي و يا شناخت پديده هاي خطر آفرين طبيعي تهيه مي شوند تا در كاهش هزينه هاي مهندسي سازه ها و همچنين مخاطرات طبيعي مورد استفاده قرار گيرند. اينگونه نقشه ها داراي يك گزارش توصيفي هستند كه در كنار و پشت نقشه به چاپ مي رسند. استاندارد مطالعاتي هر نقشه زمين شناسي 1:100000 حدود 2500 كيلومتر مربع است كه به موازي معمول بين نيم درجه طول و عرض جغرافيايي قراردارند. با وجود اين در نواحي مرزي ممكن است رويه يك نقشه 1:100000 كمتر از مقدار استاندارد باشد. تمام ايران با حدود 659 برگ نقشه 1:100000 پوشيده مي شود. مناطقي كه كويري و بياباني هستند در مقياس 1:100000 اولويت مطالعاتي ندارند.

    مقياس 1:50000

   در اين مقياس نقشه هاي توپوگرافي کل کشور، توسط سازمان جغرافيايي نيروهاي مسلح براي کل کشور تهيه گرديده است. در اين مقياس، هر نقشه 1:50000 بين 15 دقيقه عرض 15 دقيقه طول جغرافيايي قرار دارد.

    مقياس 1:25000

   در اين نقشه ها , علاوه بر اطلاعات كلي زمين شناسي گسترش زون هاي كانه دار , دگرساني ها و ارتباط كاني سازي با زمين ساخت نشان داده مي شود. اين نقشه ها در مرحله اكتشافات پي جويي تهيه مي شوند و گستره اي به وسعت 20 تا 100 كيلومتر مربع را پوشش مي دهند. در تهيه اين نقشه ها از عكس هاي هوايي 1:25000 و نقشه هاي توپوگرافي 1:25000 استفاده مي شود و در صورت نداشتن عكس هوايي 1:25000 برداشت ها به كمك دوربين نقشه برداري صورت مي گيرد. اين نقشه ها در مرحله پي جويي و در محدوده هاي اميد بخش معدني به وسعت 20 تا 100 كيلومتر مربع تهيه مي شوند.

    مقياس 1:5000

   در اين نقشه‎ها افزون بر اطلاعات زمين‎شناسي بخش‎هاي مختلف مناطق كاني‎سازي، مشخصات سني و تركيبي سنگ دربرگيرنده و ارتباط كاني‎سازي با دگرساني و زمين‎ساخت مشخص مي‎گردد.نقشه‎هاي زمين‎شناسي - معدني 1:5000 به طور عموم در مرحلة اكتشاف عمومي (نيمه تفصيلي) تهيه مي‎شوند و گسترة زير پوشش آنها حدود چند تا حداكثر 20 كيلومترمربع مي‎باشد.در تهية اين نقشه‎ها بيشتر از دوربين نقشه‎برداري استفاده مي‎شود ولي در صورت وجود عكس هوايي 1:5000 سرعت و دقّت برداشت‎ها افزايش مي‎يابد. استفاده از عكس‎هاي ماهواره‎اي نيز همچنان در تهية اين نقشه‎ها متداول مي‎باشد. اين نقشه‎ها در مرحلة اكتشافات عمومي (نيمه تفصيلي) و بر حسب ضرورت در گستره‎هاي چندكيلومترمربع تا حداكثــر 20 كيلومتر مربع در شبكـــه‎هاي 100×500 ، 000 × 200 و يا 50× 100 تهيه مي‎شوند.

    مقياس 1:1000

   اين نقشه‎ها در مرحلة اكتشافات تفصيلي و بر حسب نياز در گستره‎هاي چند هكتار تا چند كيلومتر مربع ( زون كاني‎سازي) تهيه مي‎شوند تراكم نمونه‎گيري 000 عدد در هر هكتار است.

    مقياس 1:500

   اين‎گونه نقشه‎ها بيشتر در مرحلة اكتشاف تفصيلي و در محدوده‎هاي معدني به وسعت چند هكتار تا چند كيلومترمربع، با استفاده از نقشه‎هاي توپوگرافي با مقياس مشابه، تهيه مي‎شوند. اين نقشه‎ها علاوه بر نمايش داده‎هاي زمين‎شناسي دقيق ، همچنان نشانگر مناطق دگر‎سان و كانه‎دار‎اند. راهنما و گزارش اين گونه نقشه‎ها بيانگر روشني از پيوند كاني‎زايي، ماگمازايي و دگرگوني است. نوع و زمان كاني‎زايي از جمله داده‎هايي است كه از نقشه‎هاي معدني1:500 مي‎توان برداشت كرد. اين نقشه‎ها در مرحلة اكتشافات تفصيلي و بر حسب نياز در گستره‎هاي چند هكتار تا چند كيلومتر مربع ( زون كاني‎سازي) تهيه مي‎شوند تراكم نمونه‎گيري 000 عدد در هر هكتار است.

 برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به انتخاب اطلاعات بر اساس "مقياس" مراجعه بفرمایید.

[ شنبه نهم آذر ۱۳۸۷ ] [ 12:56 ] [ ] [ ]

در آریزونا اثراتی از رقصیدن دایناسورها کشف شده است !!!

 بر اساس مطالعات اخیر دانشمندان، بیش از هزاران اثر ردپا و اثر حرکت دم حداقل 4 گونه دایناسور زمان ژوراسیک، در شمال آریزونا مشخص شده است.

پژوهشگران می گویند : در حدود 190 میلیون سال پیش، یعنی در دوره ی ژوراسیک، منطقه ی آریزونا شبیه به مناطق کویری بوده که توسط بیابانهای پهناور احاطه شده بوده.

به گفته ی Marjorie Chan از دانشگاه یوتا، تمامی آثار این ردپاها، در داخل گودال های پرآب است که به ما از وجود یک اجتماع از دایناسورها خبر می دهد.

منبع : NationalGeographic

Dinosaur "Dance Floor" Found in Arizona

[ جمعه سوم آبان ۱۳۸۷ ] [ 20:28 ] [ ] [ ]

Teaching About Geologic Maps with Google Earth

On the Cutting Edge, a professional development program for geoscience faculty, has a new area on their website devoted to teaching geologic map interpretation using Google Earth. The approach emphasizes mapping before map interpretation in order to help students visualize, rather than memorize. Google Earth is a great tool for this type of teaching because it is free, provides access to worldwide “field areas” and it allows easy 3D viewing

 

Go To Source : Teaching Geological Maps

 

[ سه شنبه سی ام مهر ۱۳۸۷ ] [ 8:51 ] [ ] [ ]

مراسم بزرگداشت «سال جهانى سياره زمين» اواخر آبان در سازمان زمين‌ شناسى برگزار مى‌شود

با توجه به‌ نامگذارى سال 2008 به عنوان سال جهانى سياره زمين، سازمان زمين‌ شناسى و اکتشافات ‌معدنى کشور در نظر دارد طى مراسمى با هدف معرفى و ترويج اين شاخه از علوم به بزرگداشت اين سال اقدام کند. به گزارش ايسنا، دکتر منوچهر قرشى، رئيس پژوهشکده علوم‌ زمين سازمان زمين شناسي از برگزارى مراسم بزرگداشت سال جهانى سياره زمين در اين سازمان خبر داد و گفت: با توجه به اهميت زمين و علوم وابسته به آن در زندگى انسان‌ها و نامگذارى سال 2008 به عنوان سال جهانى سياره زمين با شعار علوم زمين براى جامعه، سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور در نظر دارد طى مراسمى در 26 آبان ماه به بزرگداشت اين سال اقدام کند.
  
   وى افزود: حدود پنج سال پيش اتحاديه بين‌المللى علوم زمين‌شناختى(IUGS) و بخش علوم ‌زمين يونسکو کار بر روى يک طرح پيشنهادى براى اعلام سال جهانى سياره زمين براى سازمان ملل را آغاز کردند که هدف از ابن کار اطمينان يافتن از استفاده گسترده‌تر و موثرتر جامعه از دانش اندوخته شده چهارصد هزار دانشمند علوم‌ زمين دنيا عنوان شده است.
  
   قرشى با بيان اين که 10 موضوع با گرايش‌هاى مختلف در اين طرح مورد توجه قرار گرفته، خاطرنشان كرد: سلامت، اقليم، آب‌هاى زيرزمينى، اقيانوس، خاک، ژرفاى زمين، کلان‌شهرها، مخاطرات و منابع و زندگى از جمله مواردى هستند که در سال سياره زمين به آن‌ها پرداخته مى‌شود.
  
   رييس پژوهشکده علوم‌ زمين با اشاره به اين که هدف سال جهانى سياره زمين افزودن آگاهى مردم و شناخت آن‌ها از ارزش زمين به عنوان سرچشمه اوليه تمام نيازهاى روزانه انسان است، ابراز اميدواري كرد كه برنامه‌هاي اين سال مردم را از خطرهايى که از سوى زمين انسان را تهديد مى‌کند آگاه‌تر كرده و دانش آنها را براى مقابله بهتر با اين تهديدها افزايش دهد
.

منبع : پایگاه داده های علوم زمین کشور

[ دوشنبه بیست و دوم مهر ۱۳۸۷ ] [ 11:50 ] [ ] [ ]

Meat Eating Dino had Birdlike Breathing System

September 29, 2008--This newly found South American dinosaur may have had flesh-ripping teeth, but it had the lungs of a bird, scientists announced Monday

Found in Mendoza Province, Argentina, Aerosteon riocoloradensis lived 85 million years ago during the Cretaceous period
The elephant-size dinosaur's breathing system may help scientists better understand the evolution of avian lungs and air sacs. In birds, bellows-like sacs pump air through the lungs

The find offers the first evidence of air sacs in dinosaurs, said Paul Sereno, the project's lead researcher and a National Geographic explorer-in-residence

Aerosteon had both lungs (in red) and air sacs (in other colors). The dinosaur was 33 feet (10 meters) long and had stiff, birdlike legs

The find "leaves little discussion that air sacs existed and that meateaters really do have lung structures that resemble birds'," said Sereno, a paleontologist at the University of Chicago

His research team found that the wishbone, hipbone, and stomach ribs were hollow, a tell-tale sign of air sacs

Source :news.nationalgeographic.com

Meat Eating Dino had Birdlike Breathing System

 

[ سه شنبه نهم مهر ۱۳۸۷ ] [ 20:55 ] [ ] [ ]
  Fluorite, Mexico     Rose Quartz, Brazil

Tanzanite, Tanzania       Azurite, Mexico

Calcite, Elmwood, TN       Tourmaline, Jonas Mine, Brazil

   به ترتیب از سمت چپ : ۱) فلئوریت، مکزیک. ۲) رز کوارتز، برزیل. ۳) تانزانیب، تانزانیا. ۴) آزوریت، مکزیک. ۵) کلسیت. ۶) تورمالین، معدن جوناس برزیل

[ یکشنبه هفتم مهر ۱۳۸۷ ] [ 16:37 ] [ ] [ ]
ايران نانو بلور ساخت
جام جم آنلاين: محققان دانشگاه الزهرا (س) به ساخت نانو بلور YBCO موفق شدند. نانو YBCO در صنايع الکترونيک و ساخت سيم هاي ابر رسانا کاربرد دارد.

به گزارش واحد مرکزي خبر ، ساخت نانو بلور YBCO نخستين بار در آزمايشگاه تحقيقاتي مغناطيس و ابررسانا اين دانشگاه با راهنمايي و نظارت دکتر داد مهر و با تلاش مريم سعادتي، دانشجوي کارشناسي ارشد فيزيک ، در دانشگاه الزهرا(س) انجام شد.
 

[ یکشنبه هفتم مهر ۱۳۸۷ ] [ 11:20 ] [ الهام اسماعیلی ] [ ]
زمين ‌خود ‌‌شماييد
ما انسان‌ها برخلاف بسياري از گونه‌ها كه ميليون‌ها سال است نسل در نسل روي زمين زندگي مي‌كنند، موجودات كهنسالي نيستيم. ما تنها طي چند سال آنقدر خرابي به بار آورده‌ايم كه جبران هر يك از آنها به صدها سال وقت نياز دارد و گونه‌هاي بسياري را منقرض كرده‌ايم كه با تمامي ثروت‌هاي دنيا هم ديگر نمي‌توان آنها را به زندگي بازگرداند؛ اما اكنون انسان‌هاي خردمند دريافته‌اند كه زمين، ارزشمندترين چيزي است كه داريم.

كتاب حاضر در 8 فصل با عناوين گام نهادن بر هوا، به سياره آب خوش آمديد، فرود بر زمين، قدرت آتش، وابستگي به خويشاوندان، داستان عشق، فراسوي حيات و اين شما و اين هم دنيايتان تنظيم شده است.همچنين در پايان كتاب واژه نامه، چند تمرين جالب و فصل آيا به ياد مي‌آوريد؟ نيز ارائه شده است.

در اين كتاب نشان داده شده است براي بقا به چه چيزهايي احتياج داريم و براي برآورده كردن همه آن نيازها چه كارهايي بايد انجام دهيم. كتاب «زمين خود شماييد» نوشته ديويد سوزوكي وكتي و اندرليندن،در 126 صفحه و توسط جهاددانشگاهي واحد مشهد در اختيار علاقه‌مندان قرار گرفته است.

منبع: جام جم آنلاین

[ یکشنبه هفتم مهر ۱۳۸۷ ] [ 11:13 ] [ الهام اسماعیلی ] [ ]

پایگاه داده های علوم زمین کشور، مقاله ای را در ۵۷ صفحه در مورد خواص درمانی بلورها (در قالب PDF)، آماده کرده است که این مقاله را می توانید در زیر دریافت کنید.

خواص درمانی بلورها (1.2 MB)

[ جمعه پنجم مهر ۱۳۸۷ ] [ 20:24 ] [ ] [ ]

جام جم آنلاين: پس از بيش از چهار دهه تحقيق علمي ، محققان انگليسي اميدوارند كه در روزهاي آينده پرده از راز استن‌هنج بردارند.

به گزارش ايسنا ، تعدادي از محققان جهان كه از سال‌ها پيش مشغول بررسي بناي تاريخي استن‌هنج هستند، اعلام كردند كه به شواهد زيادي درباره‌ كاربري اين بنا دست يافته‌اند كه به كشف راز اين بناي تاريخي پس از سال‌ها تحقيق و بررسي مي‌تواند بينجامد.

باستان‌شناسان در ماه‌ هاي اخير موفق به كشف معدن سنگي در منطقه‌اي تحت عنوان تپه ‌هاي پرسيلي (Preseli) در 250 كيلومتري استن‌هنج شده‌اند كه به‌طور حتم خاستگاه سنگ‌هاي اين بناست و اين امر فرضيه‌ي كاربري درماني استن‌هنج را به حقيقت نزديك مي‌كند.

تعدادي از محققان دانشگاهي در انگليس كه از سال 1964 ميلادي درپي كشف راز اين بنا هستند، در گفت‌وگو با بي‌بي‌سي از خواص درماني استن‌هنج كه حاصل ارتباط امواج منتشر شده از سنگ‌هاي چندصد تني است ، سخن گفته و بر اين باورند كه حاصل اين امواج سبب درمان بيماران يا افرادي با جراحت‌هاي شديد مي‌شده است.

طبق يافته‌هاي باستان‌شناسان سنگ بناي احداث استن‌هنج حدود 7‌هزار سال پيش گذاشته شده ولي بخش عمده پروژه‌ ساخت آن بين قرن‌هاي 24 تا 22 پيش از ميلاد با انتقال سنگ‌هاي 155 تني از منطقه ولز در جنوب شرقي انگليس انجام شده است.

فرضيه‌ي ديگري نيز وجود دارد كه كاربري اصلي اين بنا را بيان‌كننده‌ روزهاي هفته، ماه‌ها و فصول و به‌طور خلاصه آن را يك تقويم مي‌داند.

اين‌طور به‌نظر مي‌رسد كه مدارك محققان طرفدار فرضيه‌ كاربري درماني اين بنا، بسيار قوي‌تر و علمي‌تر از طرفداران ديگر فرضيه‌ها باشد البته اين بنا در سال‌هاي تسلط تمدن رم باستان بر انگليس فعلي نيز مورد توجه مردم آن دوران بوده كه حاصل آن، كشف ظرف‌هاي سفالي و تبرهاي سنگي در محوطه‌هاي تاريخي اطراف بناست.

[ چهارشنبه سوم مهر ۱۳۸۷ ] [ 10:23 ] [ ] [ ]

Amethyst

Amethyst

Amethyst is the purple variety of the mineral quartz. Amethyst owes its color to the presence of iron atoms in the crystal matrix, which otherwise consists of silicon and oxygen in the proportion SiO2

This amethyst slab is a piece of a geode, and the image shows a pavement of amethyst crystals seen end-on. The image below is an edge view of the slab, showing the points of the amethyst crystals. For a better idea of the full crystal shape, see the Herkimer diamond page. And see more examples of quartz in the Quartz Picture Gallery

Amethyst


Ruby

Ruby

Ruby is just a special name for gemmy red corundum. Every other color of gem-quality corundum is called sapphire. This ruby pebble, a rock-shop specimen from India, measures about 3 centimeters in length and displays the clean hexagonal cross-section of corundum crystals. The flat face on this side is a parting plane, a break that results from a crystal weakness, in this case a plane of twinning. Corundum is a fairly heavy mineral, but it is extremely hard (hardness 9 on the Mohs scale) and can occur in streambeds as placer deposits, like the famous gem gravels of Sri Lanka

The finest gem ruby stones have a red-purplish color called pigeon's blood. I've never bled a pigeon, but I think that's what this color is

Ruby owes its red color to chromium impurities. The green mica accompanying this ruby specimen is fuchsite, a chromium-rich variety of muscovite


Topaz

Topaz

Topaz, the standard mineral for hardness 8 in the Mohs scale of relative hardness, is the hardest silicate along with beryl. It is usually found in high-temperature tin-bearing veins, in granites, in gas pockets in rhyolite, and in pegmatites. Topaz is tough enough to endure the pounding of streams, where topaz pebbles can occasionally be found. It formula is Al2SiO4(F,OH)2

Its hardness, clarity, and beauty make topaz a popular gemstone, and its well-formed crystals make topaz a favorite of mineral collectors. Most pink topazes, especially in jewelry, are heated to create that color

GO TO SOURCE :Mineral Picture Gallery

[ شنبه سی ام شهریور ۱۳۸۷ ] [ 17:48 ] [ ] [ ]

زمین شناسی سال سوم دبیرستان هم دگرگونی شد.تفاوت های چشمگیری در این کتاب به چشم می خورد.

 1. تغییر نام کتاب از زمین شناسی به علوم زمین
 2. حذف قسمت چرخه ی آب (یعنی بخش اول زمین شناسی)

در ابتدای فصل ۸ می خوانید که : عمر زمین ۶.۵ میلیارد سال است !!!!!در هیچ منبعی سن زمین را بیشتر از ۵ میلیارد سال ذکر نکرده اند، غیر از این کتاب...

قرار دادن شکلهای مناسب با محتوای درس، اضافه شدن بخشی در پایان هر فصل با عنوان " نگاهی به گذشته " که در واقع نگاهی به اهمیت زمین شناسی در ایران گذشته دارد، ارائه ی پرسشهای مناسب از جمله نقاط قوت این کتاب است.

پیش نویس زمین شناسی سال سوم دبیرستان

فصل 1 : علوم زمين ، موضوع و روش

فصل 2 : زمين ، سياره پويا

فصل 3 : كاني‌ها

فصل 4 : سنگ‌هاي آذرين

فصل 5 : سنگ‌هاي رسوبي

فصل 6 : سنگ‌هاي دگرگون شده

فصل 7 : هوازدگي

فصل 8 : تاريخ زمين

فصل 9 : تحولات گذشته زمين

 كاربران و صاحب‌نظران گرامي براي اظهارنظر در مورد اين پيش‌‌نويس  اینجا  كليك نماييد

[ چهارشنبه بیستم شهریور ۱۳۸۷ ] [ 11:46 ] [ ] [ ]

به منظور توسعه فعاليت‌هاى ژئوفيزيک در امر اکتشافات:

ساخت دستگاه برداشت داده‌هاى مغناطيس زمين توسط کارشناسان ايرانى

 

با ساخت دستگاه برداشت‌ داده‌هاى مغناطيس زمين به همت گروه ژئومتيکس سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات معدنى کشور، فعاليت‌هاى ژئوفيزيک در امر اکتشاف معادن توسعه مى‌يابد.

به گزارش روابط‌ عمومى سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور، مهندس محمدرضا پورفرشچيان کارشناس مديريت ژئومتيکس اين سازمان از طراحى و ساخت دستگاه ثَبّات مغناطيس خبر داد و گفت: مطالعات ژئوفيزيک به کمک سه روش داده الکترومغناطيس، مغناطيس و راديومترى به انجام مطالعات اکتشاف معادن بر روى سطح زمين مى‌پردازد.

وى افزود: دستگاه‌هايى که تاکنون براى برداشت‌هاى ژئوفيزيک استفاده مى‌شد ساخت کشور کانادا بوده و مشکلاتى از جمله نياز به دريافت ساليانه گواهينامه از سوى سازنده و همچنين محدوديت کاربرد آن در خارج از مرزهاى جغرافيايى ايران، کارشناسان را بر آن داشت تا نسبت به طراحى و ساخت بخشى از اين دستگاه به منظور برداشت داده به روش مغناطيس در هوا و زمين اقدام کنند.

پورفرشچيان با بيان اين که تمامى قطعات و وسايل به کار رفته در اين دستگاه از بازار داخلى تهيه شده و قيمتى پائين‌تر از نمونه خارجى آن دارد، تصريح کرد: طراحى نرم‌افزار اين دستگاه توسط کارشناسان داخلى، محدوديت‌هاى جغرافيايى آن را از ميان برداشته و با ثبت هم‌زمان داده‌هاى GPS و مغناطيس، مى‌تواند در پروژه‌هاى زمينى به عنوان دستگاه برداشت پرتابل هم مورد استفاده قرار گيرد.

کارشناس مديريت ژئومتيکس سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات معدنى کشور با بيان آزمايش موفقيت‌آميز دستگاه ثَبّات مغناطيس ساخته شده، در پروژه‌هاى زمينى سازمان افزود: پس از آزمايش دستگاه مورد نظر در پروژه‌هاى ژئوفيزيک هوايى نيز نسبت به قابليت‌هاى فنى آن اطمينان حاصل خواهد شد، که بر همين اساس امکان توليد بيشتر و ارسال آن به کشورهاى همسايه نيز وجود دارد.

 منبع : سازمان زمین شناسی کشور

[ شنبه شانزدهم شهریور ۱۳۸۷ ] [ 18:6 ] [ ] [ ]

LOGO

کاتريناى ديگرى براى آمريکا در راه است

کارشناسان اعلام کرده‌اند که "گوستاو" به اين جريان رسيده که پيامد آن مى‌تواند فاجعه بار باشد.
اگر "گوستاو" با اين جريان برخورد کند به يک توفان بزرگ تبديل خواهد شد و اگر آن را رد کند آنگاه از اين توفان نامى بيش‌تر باقى نخواهد ماند."هيو ويلافبى" استاد دانشگاه بين‌المللى فلوريدا مى‌گويد: اين جريان پيچشى هم اکنون در جنوب خليج مکزيک قرار دارد و تقريباً نقطه آغازين همه توفان‌هاى مرگبار سواحل خليج مکزيک مانند کاترينا، کميل و ريتا بوده است."لين شى" استاد اقيانوس و هواشناسى دانشگاه ميامى براى بررسى "جريان حلقوى" با يک هواپيماى تحقيقاتى فدرال مرکز توفان‌هاى آمريکا بر روى خليج مکزيک پرواز کرد مى‌گويد: "گوستاو دقيقاً در حال وارد شدن به دهانه اين جريان است. اميدوارم که اين اتفاق نيفتد اما متأسفانه اين انفجار رخ خواهد داد."در چند سال گذشته دانشمندان به شدت متمرکز بر بررسى "جريان حلقوى" بوده‌اند که تنها حدود 200 مايل طول داشته و عرض آن به 100 مايل هم نمى‌رسد.توفان‌ها از جريان‌هاى گرم براى قدرتمند شدن استفاده کرده اما با بالا آمدن دوباره آب سرد قدرت خود را از دست مى‌دهند‌ اما به علت عمق آب‌هاى گرم در "جريان حلقوى" اين افزايش قدرت ادامه مى‌يابد.

 

 برای کسب اطلاعات بیشتر به National Hurarricane Center مراجعه کنید.

[ سه شنبه دوازدهم شهریور ۱۳۸۷ ] [ 11:50 ] [ ] [ ]

مختصری از زمین شناسی ایران

دوران پرکامبرین

  در ایران ، سنگهای متعلق به پرکامبرین (سپرهای پرکامبرین) در نواحی شمال ، مشرق و مرکز ایران یافت می شوند که قسمت زیرین این رسوبات از دسته سنگهای دگرگون شده است و سن این رسوبات بیشتر از 600 میلیون سال تخمین زده شده است.

دوران پالئوزوئیک

  در دوره ی کامبرین به تدریج دریاهایی مرکز و شمال ایران را پوشانید.در دوره ی سیلورین این دریاها محدودتر گشته و زمین های تازه ای از آب بیرون آمدند.در دوره ی دونین بار دیگر شمال و مرکز ایران را آب فرا گرفت. در ابتدای دوره ی کربونیفر دریاها عمیق تر شده و در آنها رسوبات آهکی زیادی بر جای ماند.در دوره ی پرمین مجددا پیشروی دریاها آغاز شد و آب دریاها سراسر ایران را فرا گرفت.نواحی جنوب و جنوب غربی ایران برای اولین بار در شرایط جدیدی قرار گرفت و قسمتی از دریای تتیس تقریبا تا اواخر دوران سوم در این نواحی با آرامش نسبی باقی ماند.

دوران مزوزوئیک

  در دوره ی تریاس نیز ، آب فلات ایران را در بر گرفته بود و رسوباتی شبیه به رسوبات اواخر دوران اول ،شامل آهک و دولومیت را به جای گذاشت.در مرکز و شمال ایران شرایط رسوبگذاری مانند دوران اول محفوظ ماند و در اواخر این دوره جنبش های خشکیزایی گاهی قسمتهایی از آن نواحی را بالا و پائین برد.در دوره ی ژوراسیک رسوب گذاری مانند دوره ی تریاس در مرکز و شمال ایران ادامه یافت و امروزه همه جای آن کمابیش دارای لایه های ذغال سنگی است.بعد از دوره ی ژوراسیک دوباره بر عمق دریاها افزوده شد و از این زمان رسوبات آهکی برجای مانده است.حرکات شدید در ایران مرکزی ، چین خوردگی هایی را پدید آورد و بیشتر زمین ها در شرق و مرکز ایران از آب خارج شد و در اثر فرسایش قسمت زیادی از آن از بین رفت. دریاهای دوره ی کرتاسه دوباره سطح ناهموار این خشکی ها را پوشاند و در اواخر همین دوره بر اثر جنبش های شدید ، چین خوردگی های تازه ای به وجود آمدند ،اما در البرز آرامش نسبی برقرار ماند.

Geological map of Iran

برای مشاهده ی نقشه ی بزرگتر، اینجا کلیک کنید

دوران سنوزوئیک

  در آغاز این دوران ، (یعنی پالئوسن) رسوبات دریای تتیس در محل زاگرس به طور هم شیب روی رسوبات کرتاسه تشکیل شد. رسوبات آهکی اواخر این دوره به نام آهک های آسماری محتوی ذخایر نفتی جنوب ایران است.در این دوره در ایران مرکزی دریای کم عمقی وجود داشت که رسوبات آن ماسه سنگهای پایه این دوره را به وجود آورد و همچنین فعالیت آتشفشانی شدیدی در بیشتر این نواحی رخ داد. در اواخر ترشیاری در محل زاگرس رسوبگذاری شد و عمر حوضه های رسوبی یکپارچه ی گذشته پایان یافت. همزمان با پیدایش زاگرس ، بر اثر حرکات خشکیزایی و کوهزایی قسمت زیادی از خشکی ها برای همیشه از آب خارج شدند.

  در کواترنر یخچالهای این زمان در ایران گسترش نداشتند ،اما آثار سنگهای یخچالی در بعضی نقاط از جمله علم کوه دیده شده است . در این دوران بیشتر نواحی ایران از آب خارج شد . از دریاهای گذشته ،حوضه های بسته و دریاچه هایی باقی مانده که قسمت زیادی از آنها بر اثر شدت تبخیر و کمی بارندگی خشک شده اند.فعالیت آتشفشان ها در آغاز کواترنر بیش از اواخر دوران ترشیاری شدت یافت و کوههای دماوند ، سبلان سهند و تفتان مهمترین کوههای آتشفشانی این دوره هستند ، که دماوند و تفتان در حال حتضر آخرین مراحل فعالیت خود را به صورت گوگرد زدایی ادامه می دهند.عامل اصلی تغییر چهره ی زمین در دوران کواترنر ، فرسایش است. در ایران آب مهمترین عامل فرسایش کوهها و باد عامل فرسایش در بیابانها بوده است.

(در ضمن طبق آخرین تغییرات در جدول زمانی زمین شناسی ، دوران سنوزوئیک را به دوره های پالئوژن و نئوژن تقسیم می کنیم ؛ که هر یک شامل دوره های زیرند :

 پالئوژن : پالئوسن ، ائوسن و الیگوسن / نئوژن : میوسن ، پلیوسن ، پلیستوسن و هولوسن می باشند.

   منظور از دوران ترشیاری فاصله زمانی پالئوسن تا پلیوسن و منظور از دوران کواترنر دوره های پلیستوسن و هولوسن می باشد.)

برگرفته از اطلس جامع گیتاشناسی (86-85)

[ جمعه یکم شهریور ۱۳۸۷ ] [ 15:31 ] [ ] [ ]
           گل فشان ؛جاذبه ای ژئوتوریسمی

گل‌فشان از جمله پديده‌هاي جالب توجه در منطقه ساحلي خزر و درياي عمان هستند. هر چند در نقاط ديگر دنيا نيز وجود دارد اما همبستگي اين عارضه زمين شناسي با منابع نفت و گاز آن را به پديده‌اي جذاب در اين دو حوضه تبديل كرده است. در كل تعداد گل‌فشان‌هاي زمين بيش از 800 عدد نيست كه بيش از نيمي از آنها در اطراف اين دو دريا قرار گرفته، بويژه تعدادي از آن در حوزه خزر در منطقه جمهوري آذربايجان واقع شده است.

گل فشان ها انباشته اي از سنگ و گل هستند كه بوسيله گاز هاي ولكانيك به سطح زمين رانده مي شوند . همين پديده مي تواند بوسيله گازهاي نفتي در حال فرار صورت گيرد. گاهي نيز به توده هاي مخروطي گلي اطلاق شده است كه بيرونزدگي آنها حاصل آبگيري لايه هاي رسي باشد .
گل فشان ها بي شباهت به گنبد هاي نمكي نيستند و گاهي همراه آنها ديده مي شوند و شايد بتوان آنها را گنبد هاي رسي ناميد. نحوه عملكرد بدين صورت است كه لايه هاي رسي بوسيله آب و گاز شارژ شده و ايجاد يك تنش عمودي از پايين به بالا مي كند. اين تنش زمانيكه بتواند به فشار ليتوستاتيك غلبه كند در طبقات بالايي ايجاد كمانش، و اگر فشار زياد باشد آنها را بريده و گاهي با صداي انفجار گونه به سطح زمين مي رسند و ايجاد مخروط گل فشان را مي نمايند. معمولا اين پديده بيشتر در مناطقي اتفاق مي افتد كه طبقات هنوز تحت تراكم قرار داشته و رديف هاي ضخيم و ضعيف رسوبات تخريبي ترشياري وجود دارد. گل فشان ها در نزديكي بندر چابهار به خوبي و زيبايي خاصي ديده مي شوند.

زمين شناسان در مورد زايش يك گل‌فشان (لحظه تولد آن در اعماق زمين) چندان هم عقیده نيستند. برخي آن را پيامد روندهاي خاص زمين‌شناسي مي‌دانند و عده‌اي آن را به عوامل ديگري نظير وقوع زمين لزره و تغييرات فشار لايه‌هاي مرتبط مي‌دانند اما همگي آنها در يك نكته هم عقیده اند كه عامل اصلی بالا آورنده گل‌فشان به سطح زمين گازهاي موجود در تله‌هاي نفتي اعماق زمين هستند و نيز اين نكته كه گل‌فشان‌ها در مناطق داراي رسوبات جوان (جوان درمقياس زمين‌شناسي يعني حدود20-10 ميليون سال !!) و در نقاط ضعيف " مثلاً امتداد گسل‌ها " بوجود آمده و به سطح زمين مي‌رسند.گل‌فشان، مخروطي در سطوح زمين يا كف دريا ايجاد مي‌كنند . گاهي مي‌توان قطعات سنگي با قطر 1 تا 2 متر را در مواد پرتابي يافت. دودكش لوله باريك و يا نسبتاً‌ عريض گل‌فشان به سمت پايين شبيه قيف برگشته است كه از حوضچه پايين (درون زمين) تغذيه مي‌كند. حوضچه گل‌فشان دره‌اي حاوي گل‌فشان‌هاي متعدد مي‌باشد.زماني كه سه بخش سازنده گل‌فشان آب، گاز و نفت شروع به تراكم نمايد، به علت تحرك بيشتر گاز و آب خيلي سريع به هسته گسل هجوم مي‌آورد. آب سنگ هاي هسته چين را نرم كرده و بر اثر نفوذ گاز آب به سمت بالا حركت كرده و از قسمت بالايي ساختمان هاي دياپيري به صورت چشمه‌هاي گاز خارج مي‌شود.اگر هم گاز زياد باشد امكان خارج شدن، به بيرون نداشته و در هسته به مقادير زيادي تراكم مي‌يابد به همين علت فشار حاصل در هسته چين به مقدار خيلي زياد بالا مي‌رود. بر اثر انفجار گاز نيروي كششي حاصل مي‌شود. فوران قوي باعث خروج مواد به سمت بيرون شده و قطعه سنگ هاي هسته و بخش هاي مجاور در اثر انفجار به بيرون مي‌ريزد.در اغلب گل‌فشان ها انفجار با به وجود آمدن شعله گاز تا ارتفاع 300 متر و يا بيشتر همراه بوده و با زبانه‌هاي گل همراه هستند.

                                             

گازهاي متصاعد در گل‌فشان‌ها اختلافي با ذخاير نفتي همراهشان نداشته و شامل تركيبات زير است:

CH4 بين 85 تا 89%

Co2 حداكثر تا 10%

N2 Co

منابع : ۱)سازمان آموزش و پرورش استان خراسان

۲)سازمان میراث فرهنگی سیستان و بلوچستان

[ چهارشنبه سی ام مرداد ۱۳۸۷ ] [ 10:13 ] [ ] [ ]
غار علیصدر

کشور ایران از لحاظ زمین شناسی جوان محسوب می شود و به همین خاطر پدیده های زمین شناسی در خور توجهی هم دارد از جمله غار علیصدر که بزرگترین غار آبی جهان محسوب می شود.امیدواریم که در آینده ای نچندان دور ارزش این علم در ایران ارتقا یابد.چرا که ایران بهشت زمین شناسی است و می تواند بعنوان منبع درآمد زای مهمی بشمار رود.منظورم ژئوتوریسم است. (البته نه به قیمت آسیب به طبیعت و از بین بردن زیبایی هایش)

وجه تسمیه و تاریخچه:

گفته می شود که نام اصلی این غار "علی سد" یا "عالی سرد" بوده که به تدریج اصطلاحا به علیصدر معروف شده است. در فرهنگ جغرافیایی ایران و فرهنگ دهخدا، به نام « علی سرد» آمده ولی هر دو این منابع نام اصلی آن را « علی سد» ذکر کرده اند. آنچه مسلم است تا این تاریخ در هیچ نوع مدرک تاریخی نامی به عنوان علیصدر ذکر نشده با این وجود خود اهالی نیز آن را علیصدر می گویندمردم روستای علیصدر و روستاهای اطراف از قدیم این غار را می شناختند و از آب آن نیز بهره می بردند .مجرایی که از محوطه ورودی تا محل آب حفر شده، این مسئله را تایید می کند؛ ولی شناسایی مفصل و معرفی آن به حدود 15 سال پیش از انقلاب بر می گردد که بنابر نظری اولین بار توسط افسری به نام « سرهنگ یحیایی » که فرمانده پادگان همدان بود و بنابر نظر دیگر توسط گروه کوهنوردی همدان انجام پذیرفت و توسعه آن با تعریض دهنه ورودی آغاز شد و به تدریج به صورت فعلی در آمد.    

 

                             غار علیصدر

 


ادامه مطلب
[ دوشنبه بیست و یکم مرداد ۱۳۸۷ ] [ 16:50 ] [ ] [ ]

آثار بيروني درباره ي کاني شناسي و سنگ شناسي

 

بيروني اطلاعات کاني شناختي خود را عمدتاً در کتابي مخصوص ، يعني الجماهر في الجواهر ، در روزگار حکومت متزلزل نواده ي سلطان محمود غزنوي ، سلطان ابوالفتح مودود بن مسعود (432ـ441) و براي ضبط در کتابخانه ي او تأليف کرده است . عنوان معروفتر اين کتاب ، که در نخستين چاپ آن نيز به کار رفته است: الجماهر في معرفة الجواهر است.

 

محتويات الجماهر

 

اين تأليف داراي دو بخش کمابيش نامتجانس است:

 يکي مقدمه اي (ص 75ـ101) شامل پانزده «تَرويحة» (در اينجا، تقريباً به معناي «تأمّل »)، و ديگري متن اصلي (ص 103ـ436) درباره ي «جواهر». در اين «تَراويح » (جمع ترويحة )، بيروني ، در چهارچوب عقايد مذهبيِ صُلبِ خود، موضوع ارزش «وضعي » (= غيرذاتي ، قراردادي ) دو فلز گرانبها، زر و سيم ، را که ، به اعتقاد او، حسب مشيّت الهي ، به صورت مسکوک مبنا و معيار تعيين ارزش کالاها و خدمات و نيز وسيله ي معاملات بازرگاني در جوامع آدميان شده اند، بهانه کرده ، همچون عالم دين ، معلّم اخلاق ، جامعه شناس ، مُصلح اجتماعي ، اقتصاددان و جز اينها به تقبيح مفاسدي چون حرص مال ، زر و سيم اندوزي ، بُخل ، طلب لذّات جسماني ، ستمکاري ، و تحسين مَحامدي چون دهِش ، اِنفاق ، دادگستري ، مروّت ، فتوّت ، پايبندي به دين و دولت ، و نيز پاکيزگي تن و پوشاک پرداخته است و، در تأييد نظرات خود، غالباً به آيات قرآني و شاعران عرب استناد و به رويدادهاي تاريخي و گاهي افسانه اي تمثيل کرده است . گرچه يکي از افاضل روزگار ما در تقدير مقدمه ي مزبور بيروني بسيار غلو کرده آن را «سَلَف مقدمه ي مشهور ابن خلدون بر کتاب تاريخ او، کتاب العِبَر » دانسته ، ولي از حيث روش تحقيق تاريخي ، عمق و وسعت تفکر در فلسفه ي تاريخ تمدن و در جامعه شناسي ، ابوريحان درخورِ مقايسه و برابري با ابن خلدون نيست.

بخش دوم در وصف «جواهر» (جمعِ جوهر ، معرّب گوهرفارسي ) است . در اصطلاح ابوريحان ، جوهر ، نه به معناي اصلي آن ، يعني «مرواريد»، بلکه به معناي سپسين آن در عربي ، يعني «هر سنگي که چيزي سودمند از آن استخراج توان کرد، و جواهر نه به معناي کنوني آن در فارسي و عربي (= اَحجار کريمه ، سنگهاي گرانبها) به کار رفته اند. بدينسان ، در اين تأليف «جواهر» شامل احجار کريمه (مثلاً الماس ، فيروزه )، فلزها (به معناي امروزي ، مثلاً آهن ، جيوه )، بعض آلياژها (مثلاً برنج )، و تحجّرات آلي و غيرآلي (مثلاً کهربا، مُهره ي مار، مرواريد) مي شود، به اين تفصيل:

 

1) «جواهر»: ياقوت ، لعل ، بَذَخْشي ، بيجاذي ، الماس ، سُنْباذَج ، لؤلؤ، زمرّد، فيروزَج ، عقيق ، جَزْع ، بلّور، بُسَّذ، جمست ، لازَوَرد، دَهْنَج ، يَشْم ، باذْزَهر، حَجَر التَّيس ، مومياي ، خَرَز، الحَيّات ، ختو، کهربا، مغناطيس ، خماهن و کوک ، شاذَنَج ، حجرالحلق ، الحجر الجالِب لِلْمَطَر، زُجاج ، مينا، قِصاع صينيّة ، و اذرک ؛

 2) «فلزات »: زِئبَق ، ذَهَب ، فِضّة ، نُحاس ، حديد، رَصاص ، اُسْرُب خارَصيني ؛

3) «المعمولات و الممزوجات بالصَّنعَة » (= آلياژها): شَبَه ، اسفيذروي ، بتروي ، طاليقون .

شرح هر مادّه معمولاً شامل اين اطلاعات است : ماهيّت ، ويژگيها (از جمله ، «وزنِ مخصوص »، در مورد 9 «جواهر» و 9 «فلز»)، گونه ها، منابع (جغرافيايي )، نامها (به چند زبان ــ فارسي ، هندي ، يوناني ، سرياني ، و جز اينها)، کاربرد، بهاي گونه ها، و حکايتهايي درباره ي آن مادّه . بيروني غالباً براي تبيين يا تأييد مطلبي ، و گاه صرفاً براي اظهار تبحّر در شعر عرب ، به شاعران عرب استشهاد کرده است .

 

به ادامه ی مطلب توجه کنید:


ادامه مطلب
[ پنجشنبه هفدهم مرداد ۱۳۸۷ ] [ 11:36 ] [ ] [ ]
مدتی بود می خواستم متنی به صورت طنز و انتقادی درباره ی فعالیتهای مخرب بشر در سطح جهان بنویسم.اما نه خودم وقتش رو پیدا کردم که تمرکز کنم و بنویسم و نه کسی کمکم کرد !!! اما امروز در یکی از وبلاگها متن جالبی رو پیدا کردم.بخونیدش.مطلب جالبیه و امیدوارم به کسی بر نخوره...

 

پانصد سال بعد در چنین روزی...

سال 2500 میلادی بودبسیاری از جنگلهای موجود در روی زمین، تخریب و به شهر و جاده تبدیل شده بودند، به جز چند جنگل که آنهم در برنامه آینده توسعه شهرسازی قرار داشت.تمامی حیوانات جنگل دور هم جمع شده بودند تا در مورد وضعیت پیش آمده بحث و تـبادل نـظر کــنند.

کــلاغ پــیر به عنوان سخنران مشغول قرائت بیانیه ای برعلیه انسان بود و با عصبانیت می گفت :« اسم خودشون رو گذاشتند اشرف مخلوقات و خودشون رو مالک دنیا می دونند، ولی به اندازه یک سوم سن من هم عمر نمی کنند و آنقدر نفهم هستند که حتی از پیش بینی یک طوفان یا زلزله ساده، عاجزند، در صورتیکه هر جوجه کلاغ تازه از تخم در اومده ای، از یک ساعت قبل می دونه که قراره طوفان بشه یا زلزله بیاد

خــر، با نیشخندی گفت:« با وجود اینکه اینهمه خرّیت من رو مسخره می کنند، ولی خودشون اینقدر بدبخت و ناتوان هستند که اگر شصت هفتاد کیلو بار- روی دوششون بذاری، صد متر هم نمی تونند راه برن، چه برسه به اینکه کلی بارشون کنی وتازه خودت هم بپری بالا و کیلومترها راه بری
شــتر در تائید حرف خر، گفت : «ادعای قدرت می کنند، ولی نه زور زیاد دارند و نه دندون تیز ، جفتک هم که بلد نیستند بزنند و هنگام دویدن هم، شترمرغ ازشون جلو میزنه. تازه به اندازه نصف من هم طاقت خستگی و گرسنگی وتشنگی رو ندارن و اگر دو روز توی بیابون ولشون کنی، روز سوم خواهند مرد...
گــنجشک با طعنه و کنایه از بالای درخت گفت : «با اون قد و هیکل ،حتی یک متر هم نمی تونند پرواز کنند و دلشون رو خوش کرده اند به این هواپیماهای قراضه شون که اونم یکی در میون سقوط می کنه و صد تا صدتاشون رو باهم به کشتن می ده.آیا تا بحال شنیده اید که گنجشگی به علت نقص فنی سقوط کنه؟

به ادامه مطلب توجه کنید...


ادامه مطلب
[ شنبه پنجم مرداد ۱۳۸۷ ] [ 18:39 ] [ ] [ ]

skull of human

بازسازی مجازی فسیل جمجمه انسان مربوط به دوره چهارم زمین شناسی

 

گروهی از دانشمندان چینی موفق شدند فسیل جمجمه به دست آمده از یک گونه انسانی قدیمی ساکن چین را به صورت سه بعدی شبیه سازی مجازی کنند.فسیلهای بقایای انسانهای نخستین درحال حاضر مهمترین وسیله برای بررسی اصلیت و تکامل آناتومی انسان به شمار می روند. از آنجا که بیشتر این فسیلها ناقص هستند بازسازی ساختار کامل آنها غیرممکن است. این درحالی است که پرتونگاری با دستگاههای "سی تی اسکن" می تواند امکان بررسی این فسیلها را با تبدیل آنها به ساختارهای مجازی فراهم کند. به همین منظور تیم تحقیقاتی "وو شیوجی" دیرینه شناس آکادمی ملی علوم چین موفق شدند جمجمه فسیلی گونه ای انسان قدیمی با عنوان Homo Liujiang ساکن جنوب چین را با کمک این تکنیک سه بعدی به صورت مجازی شبیه سازی کنند.براساس گزارش ساینس دیلی، جمجه Homo Liujiang کاملترین و حفظ شده ترین فسیل انسانی مربوط به دوره آخر "پلیتوسن" (دوره نئوژن و حدودا از ۲۴ تا ۱.۸ میلیون سال قبل) است که تاکنون در چین کشف شده است. به دلیل اینکه بسیاری از ساختارهای این جمجمه سنگی شده بررسی ریخت شناسی خارجی آن با استفاده از متدهای سنتی میسر نیست. اکنون این محققان با استفاده از "سی تی اسکن" با وضوح تصویر بالا تصویری سه بعدی از کاسه داخلی این جمجمه را تهیه کردند و بلافاصله توانستند مدلی از مغزی که در این کاسه جای گرفته بود تهیه کنند. ار مقایسه این جمجمه با دیگر بقایای فسیلی و همچنین جمجمه چینیهای امروزی این محققان نتیجه گرفتند که ویژگیهای مغز Homo Liujiang با ساختار جمجمه ای چینیهای امروزی سازگاری زیادی دارد. برای مثال شکل گردی کاسه سر، پهنای لُبهای پیشانی،  ارتفاع زیاد، لبه مداری کامل و لُبهای کشیده آهیانه میان این جمجمه و جمجمه مردم امروزی چین به هم شباهت دارد.

 

 

 

منبع :سازمان زمین شناسی کشور

[ دوشنبه سی و یکم تیر ۱۳۸۷ ] [ 10:4 ] [ ] [ ]

در قسمت قبل با ابرها و عواملی که باعث صعود آنها به ارتفاعات می شود آشنا شدید.در این شماره با نام گذاری ابرها و ... آشنا می شوید

نامگذاری ابرها

در نامگذاری ابرها از کلمات لاتین با ریشه یونانی استفاده می‌شود. این نامگذاری با توجه به نوع و شکل و همچنین خصوصیات ابر انجام می‌گیرد. در جدول زیر کلماتی که در نامگذاری ابرها بیشتر مورد استفاده قرار می‌گیرد را با معانی آورده شده:


معنی

کلمه مشتق شده

کلمه اصلی

ارتفاع میانه

Alto

Altus

پر مانند

Cirro

Cirrus

برجسته شده

Cumulo

Cumulus

بارانزا

Nimbo

Nimbus

ورقه ورقه

Strata

Stratus

 

سایر کلماتی که بکار می‌برند:


معنی

کلمه

برجی شکل

Castellsnus

گل کلمی

Congestus

قلاب شکل

Uncinus

عدسی شکل

Lenticularis

قطعه قطعه شده

Fractus

از نظر عمودی خوب رشد نکرده

Humilis
دسته‌های ابر

ابرها دارای ده دسته اصلی هستند که هر کدام از این ده دسته اصلی خود به یک یا چند دسته دیگر تقسیم می‌شوند. دسته‌های اصلی عبارتند از:

 1. سیروس Ci
 2. سیرو کومولوس Cc
 3. سیرو استراتوس Cs
 4. آلتو کومولوس Ac
 5. آلتو استراتوس As
 6. نیمبو استراتوس Ns
 7. استراتو کومولوس Sc
 8. استراتوس St
 9. کومولوس CU
 10. کومولو نیمبوس Cb

طبقه بندی ابرها

ابرها را از چند دیدگاه مختلف طبقه بندی می‌کنند:

 1. از نقطه نظر ترکیب
 2. از نقطه نظر شدت و سرعت فرآیند تراکمی که منجر به تشکیل ابر می‌شود.
 3. از نقطه نظر ارتفاع کف ابر از سطح زمین:
  • ابرهای پایین
  • ابرهای میانی
  • ابرهای بالا


ابرهای پایین 

لطفا به ادامه ی مطلب توجه کنید : 


ادامه مطلب
[ شنبه بیست و نهم تیر ۱۳۸۷ ] [ 16:26 ] [ ] [ ]

دماي زمين در ابتداي تشکيل حيات

سياره ما تولدي سوزان داشت. زمين حدود 5/4 ميليارد سال پيش شکل گرفت. در آن هنگام سنگ هاي تشکيل دهنده زمين به قدري محکم به هم کوبيده مي شدند که ذوب و با هم يکي شدند.

 حدود 3/4 ميليارد سال پيش وقتي که زمين ديگر پيوسته زير ضربه هاي سنگ هاي عظيم فضاي بيروني قرار نداشت، ماگماي سرد و شکل گيري پوسته قاره يي آغاز شد. بخار آب اتمسفر باريدن گرفت و روي سطح زمين جوان، اقيانوس هايي را به وجود آورد. پس از اين احتمالاً چندان طول نکشيد تا حيات پديد آيد.

به نظر مي رسد آن سرشت داغ روزهاي نخستين سياره مان، خود را در درخت حيات نمايان ساخته است؛ کهن ترين شاخه هاي درخت حيات ترموفيل ها غگرمادوست هاف هستند، ميکروب هايي که در دماهاي بالاتر از 50 درجه سلسيوس (122 درجه فارنهايت) يا گرم تر از آن هم دوام مي آورند. امروزه اين اشکال حيات تک سلولي را مي توان در منفذهاي آتشفشاني زير دريا يا در آبفشان هاي در حال بخار (مشابه آنهايي که در پارک ملي يلواستون هستند) يافت.

اما درباره دماي زمين در سرآغاز شکل گيري حيات همچنان ترديدهايي باقي مانده است، از جمله اينکه آيا ترموفيل ها واقعاً نماينده نخستين زيستمنداني هستند که روي سياره ما نمايان شده است؟

دانشمندان براي چشم دوختن به گذشته، به کهن ترين سنگ ها مي نگرند. سنگ ها مي توانند به ما بگويند چه نوع گازهايي اتمسفر را تشکيل دادند و از ارتباطات متقابل شيميايي که در محيط رخ مي داد، خبر دهند. متاسفانه اکثر سنگ هاي سياره ما براي هميشه دگرگون شده اند و تاريخ شان پاک شده است. صفحات تکتونيکي که پوسته سياره را مي سازند، به هم کوفته مي شوند تا کوه ها را بسازند و زير يکديگر فرو مي روند تا بار ديگر ذوب شوند. با اين حال برخي سنگ ها به خاطر وضعيت جغرافيايي شان، اين بخت را دارند که از اين برنامه بازچرخ و تدفين سنگ کنار بمانند.

گرينلند کهن ترين سنگ هاي رسوبي را دارد که تاريخ شان تا 8/3 ميليارد سال پيش هم برمي گردد. به تازگي سنگ هايي در کانادا يافت شده اند که تاريخ شان به 75/3 ميليارد سال پيش برمي گردد، درحالي که استراليا و آفريقاي جنوبي سنگ هاي 5/3 ميليارد ساله دارند. (گنيس هاي آتشفشاني 4 ميليارد ساله در شمال غربي کانادا قديمي ترين سنگ ها هستند، اما سنگ هايي که در زير يک آتشفشان شکل گرفته اند نمي توانند چيز چنداني درباره محيط سطحي به ما بگويند. سنگ هاي رسوبي از انباشته شدن تدريجي لايه هاي خاک ساخته مي شوند و علاوه بر آن فسيل هايي که درون اين لايه ها به دام مي افتند، از اين که محيط چه شکلي بوده است تصوير بهتري ارائه مي دهند.)

دانشمندان مشغول بررسي اين سنگ ها هستند تا بهتر بفهمند سرد شدن زمين کي و چگونه آغاز شده است. با اين وجود، اقليم يک پديده پيچيده است و عوامل بسياري مي توانند بر آن اثر بگذارند. دانشمنداني که به جنبه هاي مختلف پيشينه سنگ مي نگرند، اغلب درباره گذشته دچار اختلاف نظر مي شوند. خورشيد حدود 4 ميليارد سال پيش يک ستاره کم فروغ و جوان بود و بنابر اين زمين پرتوهاي کمتري از خورشيد دريافت مي کرد. با اين حال دماي يک سياره به چيزهايي بيش از ستاره يي که به دورش مي گردد، بستگي دارد. دماي سطحي زهره، سياره همسايه ما، به بيش از 400 درجه سلسيوس (800 درجه فارنهايت) مي رسد. گرچه زهره از زمين به خورشيد نزديک تر است، اما دليل اصلي اقليم داغ آن به اتمسفر ضخيم و گلخانه يي زهره برمي گردد که گرما را به دام مي اندازد.


ادامه مطلب
[ پنجشنبه بیستم تیر ۱۳۸۷ ] [ 10:14 ] [ ] [ ]
              Radiolaria

  RADIOLARIA

ACANTHODIANS 

ACANTHODIANS

 HEMICYCLASPIS

HEMICYCLASPIS

 FORAMINIFERA

FORAMINIFERA

SHARK

SHARK IN SIDE SHARK

Cretaceous
Sublithographic limestone deposits

[ جمعه چهاردهم تیر ۱۳۸۷ ] [ 11:28 ] [ ] [ ]
مطالعه و شناخت ابرها بی تردید اهمیت فراوانی در هواشناسی دارد.همچنین امروزه می توان با شناخت دقیق شکل ابرها اطلاعات بیشتری را به دست آورد.مثل پیش بینی زلزله و یا پیش بینی بلند مدت شرایط آب و هوایی.تغییراتی در شکل و نوع ابرها قبل از وقوع زمین لرزه ها اتفاق افتاده است.مثل بوجود آمدن ابرهایی قبل از وقوع زلزله های بم و سی چویان چین.

برای آشنایی با ابرها مطلب زیر را مطالعه کنید:

مقدمه (‌‌قسمت اول)

آنچه که ما به عنوان ابر می‌شناسیم در واقع تجمع ذرات بخار آب موجود در جو به دور هسته‌های تراکم و سرد شدن آنهاست. از آنجا که با مشاهده نوع و نحوه تغییرات ابرها می‌توان اطلاعات قابل ملاحظه‌ای درباره وضعیت جو بدست آورد، مطالعه و بررسی ابرها دارای اهمیت ویژه‌ای است. عامل اصلی تشکیل ابر صعود هوای گرم و مرطوب به سطح فوقانی جو و سرد شدن آن است و در صعود به ارتفاعات بالاتر جو تحت تأثیر فشار کم آن سطوح قرار گرفته و همگام با انبساط سرد می‌شود.

 

عومل موثر در صعود هوا

تربولانس مکانیکی (اصطکاکی (

                     نمایش ابرها در ارتفاعات تشکیل آنها

این تربولانس در اثر عبور هوا بر روی ناهمواریهای سطح زمین ، در اثر برش باد و تغییرات بردار باد در جهت قائم نیز ایجاد می‌شود. بخشی از هوا که با مرز ساکن در تماس است خود نیز در حال سکون می‌باشد، اما با بالا رفتن هوا بر سرعت آن نیز افزوده می‌شود. با افزایش سرعت هوا به بیش از یک مقدار مشخص حرکات تربولانس ایجاد می‌شود. این تربولانس بیشتر باعث تشکیل ابرهای پوششی می‌شود.

تربولانس حرارتی (جابجایی عمودی)

این تربولانس نتیجه تابش خورشید بر خشکیها و گرم شدن سطح زمین است. اما گاهی این پدیده به علت عبور توده‌های سرد بر روی زمین گرم یا دریای گرمتر نیز بوجود می‌آید. این حرکت بیشتر در ایجاد ابرهای جوششی اهمیت دارد.

 

صعود در اثر ناهمواریها

هوای نزدیک سطح زمین و سطح فوقانی در صورت برخورد با موانع طبیعی مثل کوهستان وادار به صعود می‌شوند.

صعود ملایم و گسترده

بیشتر در اثر واگرایی سطوح فوقانی تروپوسفر  بوجود می‌آید. در اثر جروج هوا در سطح فوقانی جرم ستون هوا در سطح زمین کاهش یافته و در نتیجه فشار ستون هوا در سطح زمین کاهش می‌یابد. این واگرایی در سطوح بالا و همگرایی در سطوح پایین باعث صعود ملایم و گسترده هوا در عمق زیادی از تروپوسفر می‌شود. در صورت وجود رطوبت کافی توسعه ابر بصورت گسترده روی خواهد داد. صعود ملایم و گسترده روی خواهد داد. صعود ملایم و گسترده بیشتر در نزدیکی منطقه جبهه و مرکز کم فشار رخ می‌دهد.

چرا ابرها از آسمان نمی‌افتند؟

ابرها از قطرات ریز آب و یا از بلورهای یخ و گاهی اوقات نیز از مخلوطی از این دو می‌باشند. معمولا ابر هنگامی تشکیل می‌شود که هوا به بالا رانده شود. چون هوای موجود در لایه‌های پایینتر نسبت به هوای موجود در بالا گرمتر بوده و از تراکم کمتری نیز برخوردار می‌باشد. لذا به بالا می‌رود (برخی اوقات نیز علت این رانش ، حرکت هوا به سمت بالای کوه و قله آن است). هنگامی که هوا به سمت بالا می‌رود، سرد می‌شود و سرانجام به سطحی می‌رسد که به سطح انقباض معروف است. در این هنگام هوا اشباع و بخار آب موجود در آن منقبض و متراکم می‌شود و به قطرات آب تبدیل می‌گردد.

اما اگر ابرها دوباره به سمت زمین می‌آمدند، هوا به تدریج گرم می‌شد و همینطور که آب پایین می‌آمد از سطح انقاض عبور می‌کرد و از آن خارج می‌شد، در نتیجه قطرات آب دوباره به حالت بخار در می‌آمدند و بدین ترتیب ابر از بین می‌رفت. در برخی مواقع ابر در لایه‌های بسیار پایین نیز وجود دارد و این همان چیزی است که به
مه معروف است. مه در واقع ابری است که در سطح زمین تشکیل می‌شود. در صورتی که سطح انقباض در ارتفاع بسیار پایین قرار داشته باشد، باعث می‌شود که هوا در نزدیکی سطح ومین اشباع و بخار آب موجود در آن منقبض شود و تبدیل به مه یا ابر نزدیک به زمین گردد...

 

ادامه دارد....

[ یکشنبه نهم تیر ۱۳۸۷ ] [ 12:7 ] [ ] [ ]
دومین المپیاد بین‌المللی علوم رمین در سال 2008 اواخر آگوست تا اوایل سپتامبر در مانیل پایتخت فیلیپین برگزار می‌شود.
با مراجعه به سایت دومین المپیاد جهانی علوم زمین
می‌توانید اطلاعات بیشتری در مورد این رقابت علمی بین‌المللی به‌دست‌آورید.
داوطلب‌ها باید پیش از سی‌ام ژوئن 2008 در این رقابت‌ها ثبت ‌نام کنند. کشور ما در نخستین المپیاد که در کره‌ی جنوبی برگزار شد نماینده‌ای نداشت.!!!!
[ شنبه هشتم تیر ۱۳۸۷ ] [ 9:49 ] [ ] [ ]
عکس هایی از فسیلهای گیاهان

                  

   Alnus Corrallina

                Alnus Corrallina

                             Alnus Corrallina

برای دیدن تصاویر بیشتر به ادامه ی مطلب بروید:


ادامه مطلب
[ جمعه سی و یکم خرداد ۱۳۸۷ ] [ 14:56 ] [ ] [ ]

دگرگونی اصابتی چیست؟

·         این دگرگونی را باید نوعی دگرگونی دینامیکی محسوب داشت که به صورت ساختمانهای دایره‌ای شکل یافت می‌شوند. ساختمانهای مزبور اساسا در نتیجه برخورد اصابت سنگهای آسمانی و یا در نتیجه انفجار های هسته‌ای زیرزمینی به وجود می‌آیند. اگر شکل خارجی آنها بر اثر فرسایش از بین نرفته باشد. مانند دهانه‌هایی که در سطح ماه دیده می‌شوند، به آسانی قابل تشخیص‌اند.

 

·         تشکیل دهانه را می‌توان به افتادن قطرهای  آب در یک حوض تشبیه کرد. اگر درست بعد از برخورد قطره با سطح آب از آن عکس بگیریم مشاهده می‌کنیم که آب در محل برخورد فرو می‌رود و سپس به بالا کشیده می‌شود و ذرات آن به اطراف پخش می‌شود. انرژی ناشی از برخورد ، به صورت فیزیک امواج به اطراف پخش می‌شود و تدریجا محو می‌گردد. در محل برخورد سنگهای آسمانی بزرگ ، نظیر همین پدیده اتفاق می‌افتد و فرورفتگی خاصی به وجود می‌آید که نظیر آن در شکل زیر مشاهده می کنید.

 

·         مسلما  انرژی جنبشی شهاب سنگ ، مستقیما به امواج ضربه‌ای تبدیل می‌شود که در محل برخورد ، اثرات آن شدید و با دور شدن ، از شدت آن سریعا کاسته می‌شود. این فیزیک امواج ضربه‌ای در فاصله هزارم ثانیه ، فشاری بسیار زیاد ( مخروطه‌های خردشدگی. (این قبیل اشکال در سنگهای دانه‌ریز مانند سنگ آهک و کوارتزیت آسانتر تشکیل می‌شود. اگر حجم و وزن سنگ آسمانی زیاد و سرعت آن نیز زیاد باشد موجب ذوب و یا تبخیر سنگ می‌گردد. هر قدر از محل برخورد دورتر شویم از شدت آن کاسته می‌گردد.

 

·         در محل انفجارهای زیرزمینی بر اثر شدت تشعشع قسمتی از سنگهای اطراف ذوب یا به بخار تبدیل می‌شوند. چنانکه مخروطهای خردشدگی بین 5 تا 10 کیلوبار فشار و سنگهای ذوب شده در حدود 60 کیلوبار فشار (ناشی از ضربه) پدیدار می‌شوند. در حد بین آنها ، اقسام کانیهای فشار بالا مانند کانی کوارتزیت و کانی استیشویت(در حدود 16 کیلو بار) به وجود می‌آید.

 

  گودال آریزونا ،عکس از بابک امین تفرشی        

    گودال برخوردی آریزونا که بر اثر برخورد یک شهاب سنگ در ۵۰۰۰۰ سال قبل بوجود آمده است.در لحظه ی برخورد احتمالا باید سنگهایی دگرگون شده باشند.عکس از بابک امین تفرشی

[ سه شنبه بیست و هشتم خرداد ۱۳۸۷ ] [ 15:1 ] [ ] [ ]

Satellites Illuminate Pollution's Influence On Clouds

Clouds have typically posed a problem to scientists using satellites to observe the lowest part of the atmosphere, where humans live and breathe, because they block the satellite's ability to capture a clear, unobstructed view of Earth's surface. It turns out, however, that these "obstructions" are worth a closer look, as clouds and their characteristics actually serve a valuable role in Earth's climate. That closer look is now available by satellites comprising the Afternoon Constellation, or A-Train.

"The A-Train is providing a new way to examine cloud types," said Mark Schoeberl, A-Train project scientist at NASA's Goddard Space Flight Center, Greenbelt, Md.
   

 

   SOURCE :NASA & GO TO SOURCE

[ یکشنبه بیست و ششم خرداد ۱۳۸۷ ] [ 20:11 ] [ ] [ ]
کشف استخوان دايناسور در استراليا تئوري حرکت قاره اي را به هم مي زند 

بر اساس يک مطالعه جديد که روز چهارشنبه منتشر شده است، کشف يک استخوان دايناسور در استراليا فرضيه متداول را در اين مورد که چگونه قاره ها ميليون ها سال پيش از يک ابر قاره جدا شده اند، نقض مي کند

به گزارش خبرگزاري فرانسه، اين استخوان 19 سانتي متري در جنوب استراليا کشف شده است اما از خانواده اي بسيار نزديک به "مگاراپتور" (Megaraptor) يک هيولاي گوشتخوار است که حدود 90 ميليون سال پيش در بخش هايي از آمريکاي جنوبي فرمانروايي مي کرده است.
به گفته نويسندگان اين مطالعه، شباهت فوق العاده زياد ميان اين دو گوشتخوار غول پيکر بر يک ديدگاه مخالف درباره تجزيه يک ابر قاره معروف به "گندوانا" (Gondwana) که قاره هاي نيم کره جنوبي زمين را تشکيل داده است، تاکيد مي کند.
گندوانا در دوره "کرتاسه " (Cretaceous) تجزيه شد و آمريکاي جنوبي ، آفريقا، قطب جنوب و استراليا را تشکيل داد.

اما تئوري استاندارد مي گويد که اولين قاره هايي که از گندوانا جدا شدند، آمريکاي جنوبي و آفريقا بوده اند که اين جدايي حدود 120 ميليون سال پيش اتفاق افتاد.
طبق اين تئوري ، استراليا همچنان به قطب جنوب چسبيده بود و حدود 80 ميليون سال پيش اين دو قاره از هم جدا شدند و استراليا يک زندگي جزيره اي را آغاز کرد و گياهان و جانوراني پرورش داد که تا امروز منحصر به فرد هستند.
اين استخوان ساعد که در نزديکي "کيپ اوتوي" در ايالت "ويکتوريا" کشف شده است اولين ارتباطي است که تا کنون ميان يک گوشتخوار غير پرنده (يا دايناسور دو پا ) در استراليا و جزء ديگري از گندوانا کشف شده است.
محققان که "ناتان اسميت" از "دانشگاه شيکاگو" رياست آنها را بر عهده داشت مي گويد اين دو دايناسور آنقدر به هم شبيه هستند که مي توان گفت زمين هاي آمريکاي جنوبي و استراليا نمي توانسته اند چندين ميليون سال قبل از هم جدا بوده باشند.
اگر اين چنين بوده باشد مي توان گفت که فشارهاي تکاملي دايناسورها را به جهت هاي مختلفي رانده است.
محققان حدس مي زنند که حد اقل تا اواخر "ائوسن"
 (Eocene) دوره اي که حدود 40 ميليون سال پيش آغاز شد، مي بايست ميان جنوب آمريکاي جنوبي و مجمع الجزاير غربي قطب جنوب پل هاي زميني وجود داشته باشد.
اين مطالعه در "گزارش هاي "انجمن سلطنتي بي" Proceedings of the Royal Society B منتشر شد.
اين انجمن عملا معادل فرهنگستان علوم انگلستان است

منبع :خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)

                                                             

 

 

[ پنجشنبه بیست و سوم خرداد ۱۳۸۷ ] [ 13:24 ] [ ] [ ]

در بيست و يکمين کارگروه ملى فرونشست زمين و حفاظت از منابع آب زيرزمينى، بيشتر دشت‌هاى کشور در معرض خطر فرونشست بر اثر برداشت بى‌رويه از ذخاير آب زيرزمينى تشخيص داده شدند.

 

به گزارش روابط‌ عمومى سازمان زمين‌شناسى و اکتشافات‌معدنى کشور بيست و يکمين جلسه کارگروه تخصصى  فرونشست زمين و حفاظت از منابع آب زيرزمينى با حضور نمايندگان وزارت نيرو(دفتر حفاظت از آب‌هاى زيرزمينى)، وزارت جهاد کشاورزى، سازمان نقشه‌بردارى کشور، سازمان حفاظت محيط‌زيست کشور،  سازمان هواشناسى کشور و مهندس محمدجواد بلورچى رئيس کارگروه و مجرى فنى طرح بررسى مخاطرات ناشى از فرونشست زمين برگزار شد.

بر اساس اين گزارش مهندس ميبدى مديرکل حفاظت آب‌هاى زيرزمينى شرکت سهامى مديريت منابع آب وزارت نيرو از آغاز به کار 419 گروه گشت و بازرسى براى شناسايى چاه‌هاى غيرمجاز سراسر کشور به کمک دستگاه GPS خبر داد و گفت: اين گشت‌ها با هدف حضور فيزيکى کارشناسان در مناطق داراى چاه‌هاى عميق و نيمه عميق، آگاهى از آمار چاه‌ها، چشمه‌ها و قنات‌هاى مناطق و بستن چاه‌هاى غيرمجاز و جلوگيرى از برداشت بى‌رويه انجام مى‌شود که طى سال گذشته از فعاليت حدود 5هزار چاه غيرمجاز و 7هزار چاه با اضافه برداشت جلوگيرى به عمل آمده است.

 وى طرح ساماندهى شرکت‌هاى حفارى در سطح کشور را که بر طبق قوانين موجود تعيين صلاحيت حدود460 شرکت حفارى و دستگاه‌هاى آن‌ها بر عهده اين مجموعه است را از ديگر فعاليت‌هاى وزارت نيرو به منظور کاهش خسارات ناشى از فرونشست عنوان کرد و افزود: وزارت نيرو ارتقاء سطح علمى کارشناسان شرکت هاى حفارى، تدوين مراحل حفر چاه و ارائه شناسنامه براى چاه‌هاى حفر شده، رتبه‌بندى شرکت‌هاى حفارى با کمک سازمان مديريت و برنامه‌ريزى و برگزارى دوره‌هاى آموزشى در شهرستان‌ها براى نيروى‌هاى  علاقه‌مند در رشته زمين‌شناسى، کشاورزى، معدن، مديريت منابع آب براى نظارت بر کار شرکت‌هاى حفارى را در دستور کار خود دارد.

ميبدى با بيان اين‌که با مطالعات جدى و مستمر مى‌‌توان علاوه بر افزايش طول عمر چاه‌ها  نسبت به رفع اختلافات موجود بين متقاضيان حفر چاه و شرکت‌هاى حفارى اقدام کرد، يادآور شد: به کمک سيستم کارت‌هاى هوشمند کنترل آب و برق مصرف شده در چاه‌ها بر اساس سند ملى مصرف آب از  هدر رفتن منابع آب زيرزمينى در چاه‌ها جلوگيرى خواهد کرد.

مديرکل شرکت سهامى مديريت منابع آب وزارت نيرو اطلاع‌رسانى و فرهنگ‌سازى در امر مصرف بهينه آب براى مسوولان و مردم را به عنوان راهکار مناسبى جهت کاهش خسارات ناشى از فرونشست در دشت‌هاى کشور دانست و افزود: به کمک تدوين آئين‌نامه مشترک با جهاد کشاورزى و تهيه فيلم‌هاى انيميشن و برنامه‌هاى مرتبط به فرهنگ‌سازى در زمينه استفاده مطلوب و بهينه از ذخاير آب زيرزمينى از سوى مردم و کشاورزان خواهيم پرداخت.

بقیه ی گزارش در ادامه ی مطلب


ادامه مطلب
[ یکشنبه نوزدهم خرداد ۱۳۸۷ ] [ 12:50 ] [ ] [ ]
جاذبه هاي جغرافيايي و زمين شناسي ايران

درياچه ها و چشم انداز هاي سواحل

ـ جزاير آشوراده، سه جزيره كوچك در ساحل درياي خزر
ـ شبه جزيره ميانكاله يا ميانقلعه، در مجاورت جزاير آشوراده
ـ خليج حسينقلي يا غازانقلي، مصب رود اترك در ساحل درياي خزر
ـ مرداب انزلي
- جزيره خارك (از جزاير مرجاني)
ـ درياچه دوخواهران، شمال دشت لار
ـ درياچه تار و هوير، غرب فيروزكوه و شرق دماوند
ـ درياچه سماء ( ولشت)، در ناحيه شمالي مرزن آباد و بخش كلاردشت
ـ درياچه خلنو، مرز استان تهران و مازندران و انتهاي دره بزرگ وارنگرود
ـ درياچه گهر، در جناح غربي رشته اشترانكوه و جنوب تنگه تاپاله
ـ درياچه آوان، استان قزوين و شمال دره الموت
ـ درياچه نئور، مرز استان اردبيل و گيلان در دامنه قله بغروداغ
ـ درياچه فصلي گل، جنوب بلداجي در استان سيستان و بلوچستان

بيابان ها

ـ شهر سوخته
ـ كوير بزرك نمك در حدفاصل خور و طبس با نمايي از پلي گون هاي نمك
ـ برخان هاي زيباي خور و بيابانك

 

پديده هاي زمين شناسي

ـ فرسايش در رسوبات نئوژن در گستره مكران، پيرامون جاسك
ـ بازالت هاي منشوري، شرق قله دماوند، شمال پلور، البرز مركزي
ـ بازالت هاي منشوري، تربت حيدريه، بين بخش بايگ و روستاي فديهه
ـ بازالت هاي منشوري، معدن گوريد
ـ بازالت هاي منشوري، منطقه ماكو
ـ تخت سليمان و زندان سليمان، تكاب
ـ روستاي كندوان
ـ گل فشان هاي چندگانه مكران
ـ كنكرسيون هاي آهك ليمونيتي در آهك هاي سازند قم
ـ يخچال طبيعي و يخ رفت چكاد كوه
ـ روانه هاي طنابي شكل كوه آرارات در ماكو
ـ ستون هاي باقي مانده از فرسايش (دودكش جن) در منطقه تكاب
ـ ستون هاي معروف به سنگ آدم (آدم داشي) در ماهنشان
ـ دودكش جن در منطقه ماهنشان
ـ فرسايش پوست پيازي در بازالت هاي دماوند

 

غار ها

الف) غارهاي حاصل از زلزله يا چين خوردگي
ـ غار اسپهبد خورشيد، در ناحيه دوآب سوادكوه، يكي از بزرگترين طاقهاي دنيا، ناشي از چين خوردگي
ـ غار ايوب، در شهر بابك و در نزديكي روستاهاي دهج و طزرج، در اتر جريان گدازه هاي آتشفشاني
ـ چاه ارازه يا چاه ديو، در قريه آب سنجد باقر آباد و بين شهر هاي نطنز و مورچه خورت

 

ب)غار هاي معروف كه عبارتند از:
ـ غار عليصدر، همدان
ـ غار كتله خور، زنجان
ـ غار پراو، در شمال شرق كرمانشاه و دامنه كوه پراو
ـ غار ترنگ، در شهرستان بافت و روستاي طرنگ
ـ غار مغان، در جنوب شرق مشهد و در دره دامغان
ـ غار رود افشان، در امتداد جاده فيروزكوه و نرسيده به دليچاي
ـ غار چال نخچير، واقع در شمال شرقي شهرستان دليجان و نزديك به راه دليجان نراق
ـ غار كهك، واقع در راه دليجان اراك، در محل دوراهي سلفچگان و مجاور روستاي كهك
ـ غار كبوتريا هامپوبيل، در جنوب شرقي مراغه و در مجاورت روستاي موردي چاي
ـ غار پرقيستان، در منطقه عمومي اسفراين و در مجاورت روستاي گسك

ایران ،بهشت زمین شناسی

 

(سعی می کنم در چند پست تصاویری رو از این پدیده ها براتون آماده کنم)

 

 

 منبع :پایگاه داده های علوم زمین کشور

 

 

 

 

 

 

 

[ جمعه هفدهم خرداد ۱۳۸۷ ] [ 1:35 ] [ ] [ ]

ردپای قدیمی ترین انسان روی زمین کشف شد!!

باستان شناسان موفق شدند قدیمی ترین ردپای انسان را که در حدود 15 میلیون سال قدمت دارد کشف کنند.
به گزارش خبرگزاری مهر، تاکنون قدیمی ترین ردپایی که از انسان کشف شده بود در آفریقا و مربوط به 4 میلیون سال قبل بوده است اما اکنون باستان شناسان بولیوایی موفق شدند ردپایی از انسانی را به دست آوردند که در حدود 15 میلیون سال قدمت دارد.
این کشف می تواند اطلاعات منحصر به فردی در خصوص تکامل انسان در اختیار دانشمندان قرار دهد.
این ردپا مربوط به پاهای انسانی است که بین 10 تا 15 میلیون سال قبل در فلات آند واقع در منطقه `لا پاز` بولیوی راه می رفته است.
تاکنون قدیمی ترین ردپای انسان در آگوست 2007 به وسیله باستان شناسان مصری در دهکده `سیوا` در مصر کشف شد که در حدود 2 تا 4 میلیون سال قدمت دارد.
براساس گزارش خبرگزاری رسمی بولیوی، باستان شناسان و جمعیت شناسان بولیوایی در یک کنفرانس خبری که در وزارت امورخارجه این کشور برگزار شد بخشی از یک سنگ بزرگ به طول سه متر، پهنای یک متر و قطر 30 سانتیمتر را نشان دادند که ردپای واضحی به طول 5/29 سانتیمتر روی آن دیده می شد.

ردپا!!!

 

[ یکشنبه دوازدهم خرداد ۱۳۸۷ ] [ 16:47 ] [ ] [ ]
آیا شما مایلید برای سفر به سیاره ای دیگر ابتدا از شرایط و وضعیت آن اطلاعاتی بدست آورید و سپس به آنجا سفر کنید؟ در اینجا 10 روش برای شناخت شرایط مریخ نشین فونیکس در هر روز مریخی را معرفی می کنیم.

اگر قصد سفر به سیاره ی مریخ دارید، سیاره ای که تاکنون هیچ انسانی پا بر آن نگذاشته، بهتر است ابتدا شرایط حاکم بر آن را بشناسید.

 

مریخ نشین فونیکس از دوشنبه 6/3/1387 پا بر سطح مریخ گذاشته است و تا 90 روز مریخی (92.4 روز زمینی) به فعالیت خود ادامه می دهد. فونیکس یا ققنوس مجهز به تجهیزاتی است که هر روز شرایط کنونی مریخ را در منطقه ای معین برایمان بازگو می کند.

 

اگر یک انسان هم می توانست در جایی که مریخ نشین فونیکس فرود آمده است، بر سطح مریخ چادر می زد، البته با پوشیدن لباسهای محافظ، با همین شرایطی مواجه می شد که فونیکس مواجه است. پس بیایید فرض کنیم که در نزدیکی قطب شمال مریخ چادر زده ایم و کارهایی را می توانیم انجام دهیم، که مریخ نشین فونیکس قادر به انجام آن است:

 

Image 

 

10 گونه روبرویی با شرایط سفری سه ماهه، درون چادری بر قطب شمال مریخ:  (که هر کدام به شناخت ما نسبت به زندگی در مریخ کمک بسیار می کند)

 

1- چشم انداز مریخی: وقتی در چادر را باز می کنید با منظره ای از مریخ مواجه می شوید، که شاید پیش از این انتظار نداشتید؛ آسمانی صورتی در روز، زمینی سرخ فام و صاف و ترک خورده با شکل های چندضلعی با چشم اندازی سراسر باز و مسطح.

 

برای اینکه هر روز مریخی که در چادر را باز می کنید با منظره ای از مریخ مواجه شوید و تغییرات احتمالی تحمیل شده بر دوروبرتان را جویا باشید، هر روز به این وبگاهها برای دریافت عکسهای تازه سر بزنید:

 

 • آخرین تصاویر ارسالی و پردازش شده فونیکس در وبگاه ناسا (اینجا)
 • تمامی تصاویر ارسالی و پردازش شده خبرساز فونیکس در وبگاه دانشگاه آریزونا (اینجا)
 • آخرین تصاویر ویدیویی در وبگاه ناسا (اینجا)
 • مجموعه پویانمایی های فونیکس و گزارشهای علمی در وبگاه دانشگاه آریزونا (اینجا)

 

Image 

 

2- امروز هوای مریخ چطور است؟ عواملی همچون گرمی و سردی و فشار هوا، وزش باد و ابرناکی آسمان، تمیزی هوا، وضعیت هوای چادر مریخی شما را برایتان بازگو می کند. مایلید هر روز از وضعیت هوای چادر مریخی خود با خبر شوید؟ پس با یکی از روشهای زیر داده های پردازش شده هواشناسی مریخ را دریافت کنید:

 

 • مشاهده روزانه در وبگاه سازمان فضایی کانادا (اینجا)
 • بسته الحاقی به ویندوز ویستا (دریافت)
 • بسته الحاقی به سیستم عامل مک (دریافت)
 • بسته الحاقی به آی گوگل (گوگل من) (اینجا)

 

3- اطراف خود را بکاوید: امروز روز مریخی شماست و سفر شما به سیاره سرخ محدود به سه ماه، پس دست به کار شوید و با بیل اطرافتان را بکنید، از اجرام نزدیکتان تا دوردستها عکس بگیرید و بقیه را از کارهای مهمی که کرده اید با خبر کنید. فونیکس هم دوربینهای تصویربرداری قوی دارد و هم بیل مکانیکی 2.5 متری که با آن تا نیم متری اطراف خود را بکند و بکاود. اگر می خواهید ماجراجویی های فونیکس را در جریان کندوکاوهایش دنبال کنید به این پایگاه های خبری سربزنید:

 

 • بخش خبری وبگاه ماموریت فونیکس در ناسا: (اینجا)
 • بخش خبری وبگاه ماموریت فونیکس در دانشگاه آریزونا: (اینجا)
 • بخش خبری آزمایشگاه پیشرانش موشک ناسا: (اینجا)
 • بخش خبری فونیکس وبگاه انجمن علوم سیاره ای: (اینجا)

 

Image 

 

4- نتایج تحلیلهای شیمیایی را دریابید، اگر روزی به مریخ سفر کنید، وقت اندک به شما این فرصت را نمی دهد که هم کاوش کنید و هم از کاوشهایتان مقاله علمی بنویسید. درحالیکه دوستان شما می توانند با بررسی دقیق دادههای ارسالی شما، تحلیلهای علمی خوبی انجام دهند و با کمک شما مقاله بنویسند، فونیکس نیز انجام بررسی های دقیق از دادههایش را به دوستان خود سپرده است:

 

 

5- داری چه کاری می کنی؟ یک خبر از خودت بده لطفاً! اگر فکر می کنید در مریخ از دست پیام کوتاه درامانید، کاملاً اشتباه کرده اید، میلیاردها انسان چشم به دستان شما دوخته اند که چه می کنید! فونیکس هم برای ارسال پیام های کوتاه خودش که دارد چه کار می کند، یک راه حل پیدا کرده و آن هم استفاده از صفحه شخصی توییتر است!

 

اما وقتی از فونیکس سوال مهمی دارید می توانید به این وبگاه بروید و یا زمانی که می خواهید سوال و جوابهای مهم بقیه را مرور کنید به این صفحه بروید!

 

6- کارهای هر روزتان را در دفترچه خاطراتتان ثبت کنید! این سه ماهی که شما بر سطح مریخ چادر زده اید، زود می گذرد ولی قرار است مسافران بعدی مریخ از داده هایی که بدست آوردید و کارهایی که انجام دادید، استفاده کنند، پس خوب است که وبلاگی داشته باشید تا کارهای روزانه تان را به تمام مردم جهان نشان دهید. فونیکس نیز وبلاگ دارد:

 

 • دفترچه خاطرات سفر تا مریخ (اینجا)
 • دفترچه خاطرات سه ماه در مریخ (اینجا)
 • دفترچه خاطرات دوستان دانشمند فونیکس در انجمن علوم سیاره ای (اینجا)؛ (هر چند روز یکبار درباره فونیکس، مطالب تحلیلی بسیار قوی روزانه می نویسند، مثل یادداشت روز پنجم مریخی)
 • دفترچه خاطرات دوستان دانشمند فونیکس در بخش تصاویر کیفیت بالای مدارگرد اکتشافی مریخ (اینجا)؛ (آنها هم، چند روز ابتدایی فونیکس یادداشتهای غنی علمی نوشته اند و بخشی را فقط به فونیکس اختصاص داده اند)

 

7- از تصاویری که گرفتید کارت پستال و پوستر بسازید و برای دوستانتان در زمین ارسال کنید! بهترین هدیه از طرف شخصی که به دوردستهای جهان رفته است، اهدای کارت پستال و پوستر تصاویرش است، فونیکس هم برای زمینیها هم کارت پستال می فرستد و هم از کارهایش پوستر می سازد.

 

8- دلتان برای بقیه دوستانتان تنگ نشده؟ دوری از زمین آن هم در جایی که پیامها در بهترین شرایط چند دقیقه طول می کشد تا به زمین برسد و با عدم پوشش دهی کامل ماهواره ای (مدارگردهای مریخی) این زمان به چند ساعت هم خواهد رسید، شما را دلتنگ زمینیها نمی کند؟ دوای دلتنگی زمینیها برای فونیکس و شاید هم برعکس در صفحه شخصی فیس بوک فونیکس پیدا می شود (کاربران داخل ایران، کاربران خارج از ایران)

 

9- آلبومی از عکسهایی که می گیرید بسازید و همه را به دیدن آلبومتان دعوت کنید؛ تصاویر را پردازش کنید و برای عوارض مریخی نام بگذارید:

 

 

10- صدای جیغتان را در حالت سقوط آزاد مریخی ضبط کنید تا مشقت راه هیچ وقت از یادتان نرود! مدارگرد سریع السیر مریخی (مارس اکسپرس) سیگنالهای ارسالی مریخ نشین فونیکس را در حال فرود بر مریخ ضبط کرد. (دریافت فایل MP3، اطلاعات بیشتر و نمودار سیگنال)

 

وسایل رومیزی و داخل چادر مریخی (مریخ نشین فونیکس):

 

 • ساعت زمینی (نشان دهنده میزان زمان گذشته از فرود بر سطح مریخ)
 • تخته نمایش دهنده طول و عرض جغرافیایی دقیق محل استقرار در مریخ: مختصات مریخی: 68.218830 درجه شمالی و 234.250778 درجه شرقی (منبع)
 • جدول تفاوتهای زمین و مریخ (اینجا)
 • پوستر توصیفی قطبهای تمامی سیارات (اینجا)
 • نقشه توزیع آب (یخ زده) بر سطح مریخ (اینجا)
 • یک DVD حامل نام 250 هزار هوادارتان بعلاوه پیامهای آرتور سی کلارک و کارل ساگان خطاب به مسافران آینده مریخ و مجموعه داستانهای سه قرن اخیر در رابطه با مریخ
 • کتابهای علمی مریخ! (اینجا)
 • سامانه دسترسی به کلاسهای مجازی مریخی! (اینجا)

منبع :وبسایت ماهنامه ی نجوم

[ شنبه یازدهم خرداد ۱۳۸۷ ] [ 19:30 ] [ ] [ ]

انسان باید به خاطر بر هم زدن تعادل زمین و طبیعت پاسخ گو باشد!

Human-Caused Climate Change

      

[ چهارشنبه یکم خرداد ۱۳۸۷ ] [ 8:44 ] [ ] [ ]

ژئومورفولوژی :قسمت دوم

در پست های قبلی درباره ی ژئومورفولوژی صحبت کردیم(قسمت اول).به ادامه ی مطلب توجه کنید.

بنابراین پیکر شناسی زمین در درجه اول داده های ساختمان زمین شناسی را مورد بهره برداری قرار می دهد .
دینامیک بیرونی زمین در ارتباط با شرایط اقلیمی به صور مختلف عمل می کند . در مرحله ای از عملکرد ب ایجاد حفره ها ، شیارها ، ضمن تغییر شکل ناهمواری های اصلی بر تنوع و خشونت آنها می افزایند و مواد حاصل از تخریب را به نقاط دور و نزدیک انتقال می دهند . زمانی با رسوب دادن و تراکم همین مواد تخریبی در نواحی پست از خشونت ناهمواری ها می کاهند و ارتفاع نسبی را به طور محسوسی کاهش می دهند . با توجه به مسائل فوق آثار دخالت دینامیک بیرونی در سه چهره برداشت ( حفر ) ، حمل و تراکم ظاهر می شود .
در تغییر مرحله ای اشکال اولیه و تحولات بعدی آنها ، عوامل مختلفی دخالت دارند . مهمترین این عوامل شامل : تغییرات درجه حرارت در بالای صفر درجه سانتی گراد و یا در حوالی صفر درجه سانتی گراد و آب در حالات مختلف فیزیکی ( مایع ، جامد و بخار ) و باد و موجودات زنده می باشند . نیروی محرکه این اعمال مستقیماً از طریق تشعشع خورشیدی یا نیروی جاذبه فراهم می شود . لذا چگونگی تحول آنها بسیار متفاوت است و در قالب فرآیندهای مختلف فرسایش عمل می کنند . بنابراین می توان آنها را فرآیندهای اولیه نامید . گروهی دیگر از فرآیندها به شکل عوامل حمل و جا به جایی رسوب ها وارد عمل می شوند . سرانجام از ترکیب همه فرآیندها سیستم های مختلف شکل زایی به وجود می آیند .
ژئومورفولوژی اقلیمی ، پراکندگی اشکال ناهمواری ها در ارتباط با تقسیمات قلمروهای اقلیمی در سطح قاره ها مورد بحث قرار می گیرد . ناهمواری ها از اشکال متنوعی برخوردارند . تنوع اشکال نه تنها در قلمروهای مختلف بلکه در محدوده مشخص طبیعی نیز مشاهده می شوند . حتی در گستره یک نوع سنگ با ساختمان زمین شناسی یکنواخت این تفاوت ها به چشم می خورند . مجموعه این ناهماهنگی ها چیزی جز اثر اقلیم در ارتباط با ساختمان زمین شناسی و سنگ شناسی نیست .
در واقع مشاهده تغییرات مهم در شکل ناهمواری اغلب سنگ ها در محیط های مختلف دخالت مشخص اقلیم را تأیید می نماید . این دخالت در ارتباط با نوع سنگ و نسبت مقاومت آنها ، ساختمان زمین شناسی ناهمواری ها را به صورت آشکاری عرضه می نماید .
ژئومورفولوژی مطالعه زمیندیسها و چشم اندازها است که شامل توصیف ، رده بندی ، خاستگاه ، توسعه و تاریخچه سطوح سیاره ای است. در طی سالهای اولیه این قرن مطالعه مقیاس ناحیه ای ژئو مورفولوژی فیزیوگرافی نامیده شد ( سالیزبری 1907) . متاسفانه فیزیوگرافی هم معنی جغرافیای فیزیکی است و این مفهوم د ربحثهایی پیرامون موارد مربوط به آن هماهنگیها گنگ و پیچیده است. بعضی از ژئو مورفولیژیستها اصول زمین شناختی فیزیو گرافی مد نظر قرار داده و بر مفهوم نواحی فیزیوگرافیک تاکید کردند( فینمن 1938) . روشهای مخالف در میان ژئوگرافر ها یکسان فرض کردن فیزیوگرافی با ریخت شناسی خالص و جدا شدن از بخشهای مابقی زمین شناختی بود. در طی جنگ جهانی دوم ظهورمطالعات صفاتی فرایند سازی وآب و هوایی منجر به برتری نظر تعداد زیادی از دانشمندان زمین در مورد اصطلاح ژئو مورفولوژی به منظور پیشنهاد یک روش تحلیلی چشم اندازی نسبت به توصیفی شد.

در نیمه دوم قرن بیستم مطالعه مقیاس منطقه ای ژئو مورفولوژی – فیزیوگرافی منطقه ای – به طور عمومی کنار گذاشته شد. راسل ( 1958) کاهش فیزیوگرافی را به اصطلاح تخصصی آن و تفکیک از مدارک بدست آمده از دیگر نظمها و به طور عمده از زمین شناسی نسبت داد. اگر چه مفهوم نواحی فیزیوگرافیک در میان زمین شناسان باقی ماند ( ترنبری 1965 ، هانت 1967) ،زئوگرافرها بیشتربه جزئیات اثرات متقابل بشر / زمین و موارد کاربردی نمونه سازی و تجزیه و تحلیل سیستمها به ژئو مورفولوژی علاقمند هستند( کرلی و کندی 1971) .

در اکتشافات سطوح سیاره ای که توسط هیات اعزامی به فضا انجام می شود چشم انداز ژئومورفولوژی ناحیه ای نقطه شروع مورد نیازتحقیقات علمی بوده است. مطالعات جهانی مارس ( ماچ 1976) ماه ( ام سی کولی و ویلهلمز 1971)مرکوری ( استروم 1984) و ونوس ( مژورسکی 1980) منجر به شناسایی سطح یونیتسر استانهای فیزیوگرافیک شد. فلات کلورادو ( (پلیت I -1) یک مثال عالی استان فیززیوگرافیک زمینی است. پلیت I -1استفاده از چشم اندازدر مقیاس بزرگ را که بر این ناحیه تعریف شده طبیعی متمرکز است نشان می دهد.

اصطلاح مگا ژئومورفولوژی در مارس 1981 در بیست و یکمین سالگرد اجلاس گروه تحقیقاتی انگلیس معرفی شد. اقدامات این اجلاس ( گاردنر و اسکوگینگ 1983) آشکار کرد که این مفهوم به خوبی تعریف نشده است. این اصطلاح به وضوح شامل یک بازگشت توسط ژئومورفولوژیستها یه مطالعه پدیده ها در مقیاس فضایی بزرگ است که از ناحیه تا قاره و سیاره متفاوت است. همچنین شامل مقیاس زمانی وسیع است . با این حال مگا ژئومورفولوژی صرفا یک اصطلاح مناسب است که با گذشت تجملات فلسفی دست وپا گیر نشده وبرمطالعات سطوح سیاره ای درمقیاس بزرگ تاکید می کند.

رابطه متقابل مقیاسهای زمانی و فضایی در ژئومورفولوژی توسط طبقه بندی مقدماتی که در جدول 1-1 نشان داد ه شده ، توضیح داده شده است. البته یک چنین ترتیب ترکیبات زمینی از قانع کردن دور است. همانطور که توسط اسپارک ( 1971) بیان شد طبقه بندی ساختمان قراردادی است که برای آسان کردن مباحثات پدیده های گوناگون با احتمال به خطرانداختن تحریف حقایق است. این برنامه صرفا توضیح می دهد چه چیزهایی برای مورفولوژیست ها ی بزرگ در اواخر این قرن مشخص شد. ترکیب مرتبه اول وسیع ، حوزه اقیانوسها و قاره ها بر مقیاس زمانی طولانی تاکید کرده و استنتاج می کند. ترکیب مرتبه بالای کوچک ناپایدار است. واحد های بنیادی در مراتب مختلف نمودار می شوند. مفهوم قدیمی نواحی فیزیوگرافیک برای تعیین کردن فرمهای مرتبه دوم مانند حوزه همه کوهها و یا دشتهای ساحلی مورد استفاده قرارمی گرفت.هویت عظیم موجود در نواحی فیزیوگرافیک ممکن است فرم مرتبه سوم را تشکیل دهد مانند بالاآمدگیهای گنبدی .جزئیات طبقه بندی به عنوان تجزیه و تحلیل حرکات برای اکتشاف توضیح پدیده ها مهم نمی باشد.
این کتاب مگا مورفولوژی را کشف می کند. علم مادر زمین شناسی بر ترکیبات در مقیاس بزرگ ودر نظم تکنونیکی مرکزیش تاکید می کند. اگرچه طرفداران اولیه موبیلیزم قشری در مقیاس بزرگ مانند آلفرد وگنر بطور قطعی توسط انجمن اصلی مورد سرزنش قرار گرفت انگیزه انجام کارهایی که عاقبت علوم زمین را تغییر داد را ایجاد کرد. مدل تکتونیک صفحه ای که در اواخر دهه 1960 پدیدار شد استقرارژئوفیزیکی کمی این فرضیه ظریف با توجه دقیق به الگوهای ساختاری در مقیاس بزرگ د رسطح زمین پیشرفت کرد. البته قصد ندارد که به مطالعات د رمقیاس کوچک را برای زمین شناسی ساختاری غیر مهم جلوه دهد. یک چنین مطالعاتی اطلاعات زیادی در موردجزئیات تغییر شکل سنگ و بافت مواد حاصله ارائه می دهد. از اینجا این نکته بدست می آید که علم قابل توجه از همه مقیاسهای مطالعاتی بدست می آید. دانشمندان در مورد مطالعه یک مقیاس فضایی با در خطر انداختن پیشرفت دانسته هایشان غفلت کردند.

منبع:دانشنامه ی زمین شناسی سایت رشد

[ دوشنبه سی ام اردیبهشت ۱۳۸۷ ] [ 20:49 ] [ ] [ ]
          مطالب قدیمی‌تر >>

.: Weblog Themes By Pichak :.

درباره وبلاگ

گروه علمی-پژوهشی زمین پویان در دیماه 1386 با هدف شناخت زلزله و استفاده از انرژی آن شکل گرفت.با ما همراه باشید.
لینک دوستان

پیچک